Życie na Marsie? Naukowcy wiedzą, jak szukać na to dowodów

Łazik Perseverance aktywnie przeszukuje Marsa skupiając się na dowodach na występowanie życia na Czerwonej Planecie. Oczywiście realizacja tego przedsięwzięcia nie należy do najłatwiejszych zadań.
Życie na Marsie? Naukowcy wiedzą, jak szukać na to dowodów

Artykuł opublikowany na łamach Journal of Geophysical Research sugeruje, że jednym z kluczowych obszarów badań jest poszukiwanie związków organicznych, które zawierają węgiel oraz inne pierwiastki, takie jak wodór, tlen i azot. Są one bowiem podstawą dla istnienia i ewolucji organizmów żywych, dlatego znalezienie ich na Marsie byłoby ważnym wskaźnikiem sugerującym, że przynajmniej w teorii mogło tam istnieć życie.

Łazik Curiosity natrafił na ślady soli organicznych na Marsie w 2018 roku, sugerując, że był on kiedyś potencjalnie zdatny do zamieszkania. I choć instrumenty Curiosity mogą dostarczać tego typu wskazówek, to nie zapewniają bezpośrednich dowodów na istnienie tych związków na Czerwonej Planecie.

Życie na Marsie mogło występować, o czym świadczy obecność soli organicznych

James M. T. Lewis, który kierował nowymi badaniami, przyznaje, że jeśli uda się ustalić, iż gdziekolwiek na Marsie znajdują się są sole organiczne, to konieczne będzie dalsze badanie tych obszarów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wiercenie pod powierzchnią, aby wydobyć próbki z warstw, w których materia organiczna może być lepiej zachowana

Zespół zarządzany przez Lewisa zebrał dane ze wszystkich instrumentów Curiosity, a następnie je połączył, aby poszukać bezpośrednich dowodów na istnienie potencjalnego życia na Marsie. Naukowcy odtworzyli też warunki, w jakich działa instrument Sample Analysis at Mars (SAM), który używa pieca do podgrzewania próbek i wykrywania, jakie cząsteczki się w nich znajdują. Następnie sprawdzili, co stało się z solami organicznymi, gdy zostały umieszczone w tych warunkach. Odkryli, że uzyskane wyniki pokrywały się z tym, co zostało wykryte przez Curiosity.

Sugeruje to, że łazik zarządzany przez NASA naprawdę natrafił na obecność związków organicznych w 2018 roku. Jeśli się to potwierdzi, byłby to jeden z mocniejszych dowodów wspierających hipotezę o występowaniu życia na Marsie. Czerwona Planeta była w przeszłości pokryta rzekami i jeziorami, a panujące tam temperatury były wyższe niż obecnie. Najprawdopodobniej stwarzało to odpowiednie warunki do występowania znanych nam form życia.