Tajemnicza karta graficzna AMD Radeon P120 ITX z zestawu DeskMini ASRocka

Niedawno miała właśnie miejsce specjalna transmisja na żywo, którą prowadził japoński sklep komputerowy Dospara. To właśnie podczas niej pracownik ASRock zaprezentował nowy minikomputer stacjonarny o nazwie DeskMini Max, w którym znalazła się tajemnicza karta graficzna AMD Radeon P120 ITX.
karta graficzna AMD Radeon P120 ITX, AMD Radeon P120 ITX
karta graficzna AMD Radeon P120 ITX, AMD Radeon P120 ITX

Sam w sobie zestaw DeskMini Max to komputer stacjonarny wyposażony w płytę główną ASRock X300-ITX. Ta obsługuje szeroką gamę procesorów AM4 Ryzen z serii 2000 do 5000 o maksymalnym TDP 105 W i tak – nie jest to standardowa płyta główna Mini-ITX. To niestandardowa wersja rozszerzona, która zawiera cztery pełnowymiarowe moduły pamięci oraz interfejs PCIe o pełnej długości.

Czytaj też: Sklep pokazał szczegóły rynku kart graficznych w Europie. Jest dobrze… ale tylko z pozoru

Kwestia pamięci RAM czy procesorów, to jednak nic ważnego. W tym zestawie liczy się to, że zmieszczą się do niego tylko karty graficzne w formacie mini-ITX, czyli te o maksymalnej długości 20 cm. Firma wspomina, że klienci będą mogli wybrać między modelem ASUSa (to samo w sobie jest dziwne) GeForce RTX 3060 Ti Mini, a także NVIDIA Quadro P2000 i AMD Radeon Pro WX 5100. Czwartą opcją jest model ASRock AMD Radeon P120 ITX, czyli karta graficzna, o której słyszymy po raz pierwszy.

Czytaj też: Chrome OS z częstszymi aktualizacjami i ulepszeniami skanera

Czym jest karta graficzna AMD Radeon P120 ITX?

Chociaż możemy bazować tylko na spekulacjach, przez brak dokładnej specyfikacji i zdjęć, to Radeon P120 ITX nie może być raczej jakąś niebywałą nowinką na rynku. Najpewniej to po prostu wewnętrzna nazwa ASRocka do opisania nadchodzącej karty AMD. Pytanie tylko, co to za “rodzina P” i jaką rolę odgrywałaby na rynku?

Jej naklejka ASRock Challenger na pojedynczy wentylatorze jasno z kolei wskazuje, że jest to nazwa tej nowej karty graficznej. Nieco więcej wglądu na jej formę dostaliśmy w samym zostaje komputerowym, gdzie ujawniła brak backplate i jedno 8-pinowe złącze zasilania. Serwis Videocardz uważa, że układ kondensatorów sugeruje, że nie jest to model z ery Polarisa, a raczej nowszych architektur RDNA1 lub RDNA2.

Czytaj też: SoC Samsunga z grafiką RDNA2 od AMD nadchodzi wielkimi krokami

Technicznie więc może to być jedna z nadchodzących kart Radeon RX 6600 opartych na Navi 23, ale w tym momencie jest to tylko czysta spekulacja. Obecność złącza zasilania jasno jednak wskazuje, że nie będzie to aż tak słaby model, który zadowoliłby się 75W ze slotu PCIe.