AMD zapowiedziało nowe karty Radeon Pro W6000, a W6800 już wyciekł

Rynek technologiczny jest na swój sposób magiczny. W poszukiwaniu dla Was informacji z samego rana wpadłem na tą, dotyczącą zapowiedzi nowych kart Radeon Pro, a kiedy tylko wziąłem się za jego pisanie, Radeon Pro W6800 już wyciekł.
nowe karty Radeon Pro W6000, Radeon Pro W6000,
nowe karty Radeon Pro W6000, Radeon Pro W6000,

Zapowiedź AMD Radeon Pro W6000

Z oficjalnych informacji wiemy tylko tyle, że AMD szykuje nowe karty graficzne Radeon w wersji Pro. Firma potwierdziła to za pomocą krótkiego nagrania, które to pokazuje nam zarówno chłodzenie w formie turbiny, jak i tył karty z częściowym backplate, osłaniającym głównie tył rdzenia graficznego. Najciekawiej robi się z kolei w przypadku samych wyjść wideo, bo tam możemy dostrzec nie cztery, nie pięć, a sześć wyjść tego samego rodzaju – Mini DisplayPort.

Czytaj też: NVIDIA DLSS na Linuxie? Narzędzie Proton firmy Valve to umożliwi

Spodziewamy się, że Radeony Pro będą występować z dokładnie tymi samymi, wyprodukowanymi w 7 nm rdzeniami Navi 21, które znajdziemy w modelach konsumenckich Radeon RX 6900 XT, RX 6800 XT, czy RX 6800. Obecność chłodzenia w formie turbiny podkreśla z kolei profesjonalny charakter kart, które posiadają takie właśnie systemy chłodzeń, aby wypychać gorące powietrze z obudowy, a nie gromadzić je wewnątrz, bo zwykle w zestawach profesjonalnych występuje nie jedna taka karta, a kilka w tandemie.

Czytaj też: Google przygotował nam tanie Budsy. Oto Pixel Buds-A

Wyciek karty AMD Radeon Pro W6800

Niedługo po powyższym oficjalnym ujawnieniu karta graficzna Radeon Pro W6800 pojawiła się w bazie danych Geekbench (via Videocardz), gdzie została przetestowana w benchmarku OpenCL. Tam ujawniła, że na swoim pokładzie będzie posiadać rdzeń na bazie RDNA2, który odpowiada temu z konsumenckiego Radeona RX 6800. Do zaoferowania będzie miał bowiem 3840 procesorów strumieniowych.

Radeon Pro W6800 względem RX 6800 będzie wyróżniać się jednak dostępnością wyłącznie referencyjnego modelu w formie turbiny oraz 32-gigabajtowego pokładu pamięci VRAM w postaci (najpewniej) układów GDDR6. Po stronie zegara test wykazał, że ten model rozkręcał się do 2554 MHz taktowania, ale nie wiemy, jak długo będzie utrzymywał tę częstotliwość przez chłodzenie typu Blower.

Czytaj też: Specyfikacja NVMe 2.0 ogłoszona. Jaka przyszłość czeka dyski?

W teście OpenCL Radeon Pro W6800 zdobył 137230 punktów, czyli więcej niż Radeon RX 6800, na którym to bazuje. Więcej szczegółów na temat tych profesjonalnych kart poznamy już 8 czerwca podczas specjalnego ogłoszenia.