Android 12 pozwoli zrezygnować ze śledzenia przez aplikacje

Wygląda na to, że Google idzie w ślady Apple, bo według informacji Android 12 ma pozwolić użytkownikom wyłączyć w pobieranych aplikacjach możliwość śledzenia ich poczynań.
android 12
android 12

Android 12 z kluczowymi zmianami w zakresie prywatności

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o prywatności użytkowników smartfonów. Apple podjęło poważne kroki w tym kierunku wraz z iOS 14.5, które automatycznie blokuje możliwość śledzenia przez aplikacje. Wszystko wskazuje na to, że i Google chce iść w tym samym kierunku dodając do Androida 12 możliwość wyłączenia systemowego śledzenia reklam i nie tylko. Będzie można zrezygnować z alternatywnych identyfikatorów urządzeń wykorzystywanych przez deweloperów do śledzenia, a także ręcznie resetować swój identyfikator reklamowy.

Czytaj też: Następca Snapdragona 888 wyciekł, choć czekamy jeszcze na wariant 888+

W mailu do deweloperów Google ogłosiło zmiany w polityce Google Play. Jeśli użytkownik zrezygnował ze śledzenie to chęć uzyskania jego identyfikatora reklamowego skończy się otrzymaniem “ciągu zer”, a nie prawdziwym identyfikatorem.

Na horyzoncie widać więc spore zmiany w podchodzeniu do prywatności użytkowników Androida, a to bardzo dobra wiadomość. Nie wiemy jeszcze, czy funkcja blokowania śledzenia będzie włączona automatycznie, czy sami będziemy musieli to zrobić. W mailu do deweloperów Google wspomina, że aktualizacja usług Google nastąpi pod koniec 2021 roku, ale dokładnej daty jeszcze nie podano.