Inteligentny dom od Apple – Jak zacząć przygodę z Apple HomeKit?

Smart Home staje się coraz popularniejszy. Aplikacji Dom i technologii HomeKit Apple poświęca sporo uwagi na swoich konferencjach, w kolejnych urządzeniach i systemach operacyjnych. Czy w takim razie warto rozważyć zakup sprzętów zgodnych z HomeKit? Jak korzystać z HomeKit? O to co trzeba wiedzieć rozważając korzystanie z HomeKit.
Inteligentny dom od Apple – Jak zacząć przygodę z Apple HomeKit?

Czym jest Apple HomeKit?

HomeKit to ekosystem inteligentnego domu Apple. Jest to standard komunikacji pomiędzy urządzeniami firmy, a certyfikowanymi urządzeniami SmartHome firm trzecich. Wszystkim tym użytkownicy mogą zarządzać z poziomu aplikacji Dom (Home) na iPhone, iPadzie, Apple Watch oraz komputerach Mac. Dodatkowo sprzętami można sterować za pomocą Siri, także na głośnikach HomePod.

Dzięki HomeKit możemy wygodnie sterować oświetleniem w domu, otwierać drzwi, bramy wjazdowe i garażowe, rolety, prowadzić monitoring domu za pomocą kamer, korzystać z wideodzwonków, systemów nawadniania ogrodu, wielu rodzajów czujników, klimatyzatorów, systemów ogrzewania, telewizorów, głośników i wielu innych urządzeń. Baza ta powinna się rozrastać w przyszłości. Natomiast wielu sprzętów domowych, przynajmniej oficjalnie nie możemy dodać do systemu HomeKit. Na przykład robotów odkurzających czy sprzętów AGD. 

HomeKit to nie tylko sterowanie, ale też automatyzacja. Na przykład 5 minut po naszym wyjściu z domu (na podstawie lokalizacji iPhone’a) zasuną się rolety i system sprawdzi, czy zamknęliśmy drzwi. Światła w domu mogą być adaptacyjne i dostosowywać się do pory dnia.  W momencie, gdy czujnik ruchu zauważy nas wieczorem, w kuchni zapalą się światła. Rolety w salonie mogą się same zamykać, gdy uruchomimy telewizor. Takich opcji jest wiele i to właśnie czyni dom inteligentnym.

Czytaj też: Pentagon sądzi, że UFO ma pozaziemskie pochodzenie? Tak twierdzi znany astrofizyk

Co trzeba posiadać, aby korzystać z HomeKit?

Oprócz posiadania przynajmniej jednego urządzenia mobilnego Apple musimy posiadać też przynajmniej jedno urządzenie wspierające HomeKit. Czyli wystarczy, że będzie to na przykład żarówka NanoLeaf lub zestaw żarówek IKEA. Urządzenia możemy dodawać do naszego domu w każdej chwili i rozbudowywać nasz system inteligentnego domu. To jeden z atutów tego typu systemów jak HomeKit – nie musimy od razu wydawać kilku tysięcy złotych. Przygodę możemy zacząć obecnie nawet za kilkadziesiąt złotych z jednym przełącznikiem czy żarówką.

Jednak, aby w pełni cieszyć się z inteligentnego domu Apple, potrzebujemy centrum akcesoriów. Tylko wtedy sterowanie naszym domem możliwe będzie zdalnie, a system będzie działał ciągle i stabilnie. Takim centrum akcesoriów może być pozostawiony w domu iPad, ale zdecydowanie lepszym pomysłem są głośniki HomePod lub Apple TV (od 4 gen/HD w wzwyż). Co istotne do korzystania z Apple HomeKit nie jest potrzebna większa wiedza czy umiejętności techniczne. Zdecydowana większość urządzeń to sprzęty Plug&Play, a interfejs aplikacji Dom jest intuicyjny i ściśle zintegrowany z systemami Apple. Dodanie urządzenia bazuje na zeskanowaniu naszym telefonem kodu, który znajduje się najczęściej na obudowie danego sprzętu. Dopiero w momencie, gdy jesteśmy bardziej zaawansowanymi użytkownikami lub gdy chcemy instalować elementy stricte w instalacji elektrycznej potrzebujemy wsparcia elektryka lub wiedzy w tym zakresie. Na rynku pojawia się coraz więcej instalatorów SmartHome, którzy nie tylko pomogą w montażu, ale też doradzą i po instruują w razie problemów.

Czytaj też: Internet zapewniany przez sieć Starlink może mieć globalny zasięg szybciej niż się spodziewamy

Co to jest HomeBridge?

Komputer Raspberry Pi – często wykorzystywany przy HomeBridge

Ekosystem Apple HomeKit wciąż się rozwija. Wkrótce urządzeń z nim kompatybilnych będzie znacznie więcej za sprawą protokołu Matter, który jest wspólną inicjatywą Apple, Google i Amazona – dzięki temu na rynku powinny pojawić się też tańsze urządzenia i nowe możliwości. Jednak jeśli ktoś jest zainteresowany Apple HomeKit i chce dodać do niego sprzęty smart, które nie są kompatybilne powinien zainteresować się HomeBridge. To rozwiązanie jest jednak dedykowane już osobom pasjonującym się technologiami i lubiącym drobne majsterkowanie (choć często stricte związane z klikaniem na komputerze). Dzięki temu można jednak znacząco powiększyć możliwości HomeKit łącznie z opcją uruchamiania silnika samochodu, czy sterowania wspomnianym robotem odkurzającym. Na rynku pojawiają się też coraz tańsze przełączniki z wgranym niecertyfikowanym oprogramowaniem HAA. To wszystko już jest jednak zagadnieniem dla pasjonatów.

Czy warto korzystać z Apple HomeKit?

Jeśli Ty i Twoi współdomownicy korzystacie z urządzeń Apple to właśnie HomeKit powinien być pierwszym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć myśląc o inteligentnym domu. Dla osób aktywnie korzystających z wszelakich urządzeń Apple ten system jest wygodny i sprawny, choć bywa nieco ograniczony.  Natomiast nie brakuje na rynku alternatywnych rozwiązań, często też znacznie bardziej zaawansowanych.