Niepokojące doniesienia o APU Ryzen 6000G. Integry RDNA2 bez Infinity Cache?

AMD zaktualizowało jądro Linuxa pod kątem nadchodzących układów Yellow Carp, co od razu podchwycili specjaliści (via Coelacanth’s Dream), doszukując się braku pamięci Infinity Cache na APU Ryzen 6000G.
APU Ryzen 6000G, Integry RDNA2 bez Infinity Cache
APU Ryzen 6000G, Integry RDNA2 bez Infinity Cache

Na ten moment opieramy się wyłącznie na plotkach, jak to zwykle bywa na długo przed premierą nowinek w świecie technologii. Tym razem mamy dla Was nowe informacje na temat następców APU Ryzen 5000G pod nazwą kodową Cezanne, które go korzystają z architektury Zen 3, a na swoim pokładzie mają zintegrowany rdzeń graficzny Vega 7. Mowa więc o APU Ryzen 6000G, znanych też pod nazwą Rembrandt oraz najwidoczniej Yellow Carp, które to mają zadebiutować w 2022 roku.

Czytaj też: AMD pomoże Samsungowi przy nowych układach Exynos, dzięki RDNA2

Te APU nowej generacji najpewniej sięgną po niższy proces technologiczny, bo 6, a nie 7 nm, jak również mikroarchitekturę Zen 3+, otwierając jednocześnie możliwość łączenia ich z nowym standardem pamięci DDR5, czy zapewniając wsparcie interfejsu PCIe 4.0. Przede wszystkim jednak APU Ryzen 6000G mają porzucić starą architekturę GPU (GNC) i rdzenie Vega na rzecz rdzeni Navi2 na bazie architektury RDNA2.

RDNA2 przyniosła z kolei na rynek kart graficznych (Radeon RX 6000) nowy rodzaj pamięci o nazwie Infinity Cache. Ten autorski twór AMD powstał po to, aby uwolnić modele Radeon od energochłonnych magistrali dla zwykłej pamięci VRAM. To zupełnie odmienny rodzaj pamięci podręcznej, działający jako „wzmacniacz przepustowości”, z którego to GPU może korzystać w czasie rzeczywistym, co zwłaszcza podczas grania w wyższych rozdzielczościach przynosi zauważalne wzrosty wydajności.

Czytaj też: Intel sprawdzi FSR AMD na swoich kartach graficznych

Rdzenie RDNA2 bez Infinity Cache w APU Ryzen 6000G

Brzmi to jak ciekawy dodatek do iGPU, czyli zintegrowanych na pokładzie procesorów rdzeni graficznych, ale na niego lepiej nie liczyć. Wyjawiła to wspomniana aktualizacja jądra Linuxa, która potwierdziła też, że Ryzen 6000G będą wymagać nowego gniazda, co nie jest żadnym zaskoczeniem przez ogromne zmiany w strukturze rdzeni i pakietów.

Jeśli z kolei idzie o samą pamięć, możemy pożegnać się z Infinity Cache, będącym swoistym pokładem pamięci L3 (jak w procesorach). W Ryzen 6000G ma być dostępne 128 Kb pamięci L1 i 2 MB pamięci L2 (drugiego poziomu), a przynajmniej tak wygląda na ten moment, bo o Infinity Cache lista zmian nie wspominała.

Czytaj też: Micron pokazał swoje 176-wartwowe NAND i DRAM na procesie 1α

Wyjawiła jednak, że APU Rembrandt zamiast obecnych 8 jednostek obliczeniowych GPU, będzie miało o dwa mniej, czyli sześć, ale zapewne ich liczba jednostek CU wzrośnie.