Patent na procesory big.LITTLE AMD zdradza, że Intel zapoczątkuje zmiany

Wyjawiony patent AMD, który dotyczy „oddelegowywania zadań między procesorami heterogenicznymi” wskazuje jasno, że Intel nie będzie miał spokoju na rynku heterogenicznych procesorów desktopowych. AMD również sięgnie bowiem po procesory typu big.LITTLE.
Patent na procesory big.LITTLE AMD, procesory big.LITTLE AMD, procesory big.LITTLE
Patent na procesory big.LITTLE AMD, procesory big.LITTLE AMD, procesory big.LITTLE

Od dawna wiemy, że Intel już pod koniec roku wprowadzi na rynek procesory Alder Lake w ramach 12. generacji Intel Core zarówno do zastosowań desktopowych, jak i mobilnych. Te układy (podobnie jak kiedyś Lakefield, które jednak nie są tak często wspominane) będą wyjątkowe ze względu na samą konstrukcję porzucając dotychczasowe podejście na rzecz układu heterogenicznego. Ten jest już powszechny na rynku smartfonów, gdzie korzyść z podziału rdzeni na te duże i małe (wydajne i energooszczędne) jest ogromna w myśl pracy baterii.

Czytaj też: Stworzone przez sztuczną inteligencję układy znacząco przewyższają ludzkie

Patent na procesory big.LITTLE AMD wskazuje jasno na przyszłość CPU na rynku, nawet tym desktopowym

Znane wcześniej, jako podejście big.LITTLE, a teraz DynamIQ, na które wpadła firma ARM, do tej pory nie trafiło licznie na poletko komputerów, czy laptopów. Nic jednak dziwnego, bo związane z nią zalety w kwestii energooszczędności nie były aż tak ważne w tych dziedzinach, ale najwyraźniej nadszedł czas na jej jeszcze szerszą implementację. Dlatego właśnie ponoć system Windows nowej generacji, który zadebiutuje również pod koniec tego roku (wedle plotek), będzie posiadał przebudowaną architekturę, aby lepiej wspierać te heterogeniczne przetwarzanie.

Czytaj też: Brakuje dysków dla farm Chia? Firma Backblaze pomoże

Chociaż Intel otwarcie mówi o tej rewolucji w ramach 12. generacji procesorów, to AMD oficjalnie nic nie wspomina na ten temat. Jedynie plotki wskazują nam, że “Czerwoni” mają takie plany z serią Ryzen 8000 “Strix Point”, która połączy na swoim pokładzie wydajne rdzenie na bazie architektury Zen 5 z tymi energooszczędnymi Zen 4D w ramach 3nm procesu technologicznego. Mają być to jednak początkowo APU, bo wariant na komputery stacjonarne o nazwie kodowej „Granite Ridge” ponoć pozostanie na tradycyjnej strukturze.

Czytaj też: Zwiastun GeForce RTX 3090 Kudan od iGame. Flagowiec godny królów nadchodzi

Wspomniany na początku patent został zgłoszony w grudniu 2019 roku, co jasno wskazuje, że AMD pracuje nad swoimi heterogenicznymi procesorami od dłuższego czasu. Już wtedy firma zajmowała się problemem planowania zadań między różnymi typami rdzeni i rozwiązała go w taki sposób, że podsystem będzie przenosić zadania między rdzeniami na podstawie jednej lub wielu zmiennych,