Ceny używanych kart graficznych zaczynają spadać. I nic w tym dziwnego

W najnowszym dwutygodniowym podsumowaniu sytuacji na rynku GPU serwisu Tom’s Hardware pojawił się jasny wykres, wedle którego ceny używanych kart graficznych zaczynają spadać. Powodów co do tego może być sporo.
test KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC), opinia KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC), recenzja KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)
test KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC), opinia KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC), recenzja KFA2 GeForce RTX 3080 Ti SG (1-Click OC)

Problemy z dostępnościami kart graficznych były już wałkowane tysiące razy. W skrócie – problemy z podażą przez pandemię, wzrost popytu z racji przesiadywania w domu, premiera konsol nowej generacji, osoby kupujące karty tanio i sprzedające drożej i kryptowalutowi górnicy. Te czynniki najbardziej wpłynęły na obecną sytuację, która utrzymuje się od wielu miesięcy, ale która najwyraźniej powoli zaczyna łapać trend spadkowy.

Czytaj też: Telefon nie działa, bo nadajnik był za wysoki? Będą powstawać osiedla bez zasięgu

Wedle powyższego wykresu użytkownika @gregabl z Reddita, w połowie maja ceny używanych kart graficznych na rynku osiągnęły szczyt w stosunku do swojej wydajności w kopaniu Ethereum. Jako że hashrate pozostaje stały dla wszystkich modeli kart, to tego typu stosunek idealnie ujawnia trend cenowy dla procesorów graficznych. Co najważniejsze, prezentuje, że ceny modeli z drugiej ręki spadają. W Polsce jednak wydają się być bez zmian.

Czytaj też: Gry z FidelityFX Super Resolution AMD. Poznaliśmy już listę

Dlaczego ceny używanych kart graficznych spadają?

Średni koszt jednego MH spadł z 26$ w połowie maja do 20 $ w ostatnich dniach. Trzeba jednak zaznaczyć, że analizie zostały poddane karty graficzne sprzedane tylko na eBayu, czyli jednym z największych serwisów ogłoszeniowych. Największy trend spadkowy zaliczyły karty o wysokiej wydajności pokroju RTX 3090 (spadek o 32%), RTX 3080 i RTX 3070 (spadek o 25%). Nic dziwnego, bo górnicy, po “wykopaniu swojego”, chcą dodatkowo zarobić z racji obecnego stanu rynku jeszcze na samej sprzedaży.

Czytaj też: Tamagotchi powraca w nowoczesnej wersji. Oto Tamagotchi Smart

Powodów takiego spadku cen można doszukiwać się w naprawdę wielu miejscach, jak to zwykle bywa na tak bardzo złożonym rynku. Z jednej strony mamy odciągnięcie w pewnym stopniu uwagi górników na nową kryptowalutę Chia, z drugiej ogromny spadek cen kryptowalut w ostatnich tygodniach. Jednak to, co wydaje się największą przyczyną, to ogłoszenie ETH 2.0 z premierą w tym roku. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj, a w skrócie idzie o to, że sieć Ethereum nie będzie już wymagać kart graficznych do kopania.