Chińska stacja kosmiczna wkrótce się zaludni. Poznaliśmy plany na najbliższe tygodnie

Trzyosobowa załoga ma trafić na pokład chińskiej stacji kosmicznej, gdzie astronauci pozostaną przez trzy miesiące. To imponujące tempo “kolonizacji”, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że stacja została umieszczona na orbicie w kwietniu tego roku.
Chińska stacja kosmiczna wkrótce się zaludni. Poznaliśmy plany na najbliższe tygodnie

Plany dotyczące umieszczenia ludzi na pokładzie Tianhe zostały potwierdzone przez Yang Liwei, zastępcę głównego projektanta załogowego programu kosmicznego. Tianhe, co można przetłumaczyć jako Niebiańska Harmonia, jest trzecią i największą stacją kosmiczną wystrzeloną w ramach chińskiego programu kosmicznego. Jej główny moduł wyniesiono na orbitę 29 kwietnia.

Kapsuła Shenzhou 12, wewnątrz której znajdzie się załoga, zostanie wystrzelona z bazy Jiuquan w północno-zachodnich Chinach jeszcze w czerwcu. Astronauci będą ćwiczyć spacery kosmiczne, prowadzić naprawy i działania konserwacyjne, a także operacje naukowe. Yang, który był już na orbicie okołoziemskiej w 2003 roku, nie podał żadnych szczegółów dotyczących tożsamości astronautów ani daty lotu. Zdradził natomiast, iż załoga będzie się składała z przedstawicieli dwóch pierwszych grup wyselekcjonowanych w ramach tamtejszego programu kosmicznego.

Chińska stacja kosmiczna została umieszczona na orbicie w kwietniu tego roku

Były astronauta dodał również, że choć w najbliższej misji nie wezmą udziału kobiety, to ma się to zmienić we wszystkich kolejnych. Co ciekawe, statek kosmiczny Tianzhou-2, który przeprowadził dokowanie w obrębie Tianhe przed kilkoma dniami, dostarczył na stację 6,8 tony ładunku. W jego skład wchodziły między innymi skafandry kosmiczne, żywność czy paliwo. Chińska agencja kosmiczna planuje łącznie 11 startów do końca przyszłego roku, których celem będzie dostarczenie kolejnych załogantów, zaopatrzenia oraz dwóch nowych modułów.

Chiny nie korzystają z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co jest spowodowane głównie niechęcią ze strony Stanów Zjednoczonych. Państwo Środka ma jednak coraz większe aspiracje w zakresie eksploracji kosmosu. Jak na razie z terenu tego kraju wysłano 11 astronautów, wliczając w to dwie kobiety. Co ciekawe, Chińczycy niedawno z powodzeniem wystrzelili łazik Zhurong, który wylądował na powierzchni Marsa, a w kolejnych latach planują zdobyć Srebrny Glob.