Grafika Ponte Vecchio Intela jest tak gorąca, że będzie chłodzona wodą

Nadchodząca karta graficzna Ponte Vecchio Intela ma być najpotężniejszym układem w historii firmy, który zgodnie z oczekiwaniami po takiej zapowiedzi, wygląda jak cud inżynierii. Cud, cechujący się ogromną mocą cieplną, więc dziwnego, że oczekuje się obecności chłodzenia wodnego w zestawie.
Grafika Ponte Vecchio Intela, Ponte Vecchio, karty Ponte Vecchio
Grafika Ponte Vecchio Intela, Ponte Vecchio, karty Ponte Vecchio

Już wiemy, że karta graficzna Ponte Vecchio będzie składać się z aż 47 matryc, których rolą będzie odpowiadanie m.in. za wydajność obliczeniową, pamięć podręczną Rambo lub połączenia Xe. Intel zaszalał więc i to z przytupem przez taką liczbę matryc na pokładzie, które przewyższają liczbą kilkunastokrotnie te obecne np. na procesorach AMD Ryzen. Będzie to tym samym pierwsze takie dzieło firmy.

Czytaj też: Spójrzcie na dokładne zdjęcia Sapphire Rapids Intela

Karty graficzne Ponte Vecchio Intela będą wyjątkowe…

Początkowo Intel nie ma zamiaru przesadzać z produkcją, dlatego postawił na różnego rodzaju technologie produkcji. Oznacza to tyle, że niektóre matryce będą powstawały przy użyciu autorskiej 10 nm i 7 nm technologii SuperFin, podczas gdy pozostałe będą wykorzystywać węzły TSMC 7 nm i 5 nm. Te bardziej zaawansowane rdzeni będą prawdopodobnie wykorzystywane w roli układów obliczeniowych, wszystkie z nich zostaną połączone ze sobą z użyciem Intel EMIB i Foveros 3D.

Czytaj też: LeakShield od Aqua Computer gwarantuje ochronę przed wyciekami w PC

Dzięki materiałom opublikowanym przez Igor’s LAB (widzicie je poniżej) poznaliśmy dosyć interesujące plany Intela. Ten najpewniej będzie próbował umieścić na pokładzie kart Ponte Vecchio układów chłodzenia cieczą i nic dziwnego, ponieważ TGP, czyli maksymalna moc całej karty graficznej, a więc to, ile pobiera mocy ma wynosić około 600 watów. To sporo, ale zważywszy na tę potężną matrycę, nie jest to niczym dziwnym.

… ale też tak gorące, że do gry wejdzie chłodzenie wodne

Czytaj też: Jak pamięci graficzne GDDR radzą sobie na rynku?

Samo chłodzenie nie będzie specjalnie rewolucyjne – ot typowy zestaw do chłodzenia cieczą z blokiem wodnym, do którego będzie należało doprowadzić obieg cieczy. Co ciekawe, grafika Ponte Vecchio Intela jest specjalnie zaprojektowana tak, aby mieściła się w obudowie OAM (OCP Accelerator Module), która jest alternatywą dla zwykłych akceleratorów graficznych opartych na PCIe w centrach danych. Korzystają z nich najwięksi giganci pokroju Facebooka, Amazona, czy Google, więc najpewniej Intel ma już klientów na te swoje matrycowe “sklejaki”.