Te zmiany sprawiają, że ciekły metal może albo przyjąć powierzchnie odbijającą światło, albo zupełnie je rozpraszającą. Przejście wymaga tylko niewielkiego zużycia energii elektrycznej i może być wykorzystane do m.in. tworzenia luster, które można włączać i wyłączać. Nie brzmi to wprawdzie rewolucyjnie, ale badacze są innego zdania.
Czytaj też: Naukowcy stworzyli najbardziej stabilny termicznie materiał i go nie rozumieją
Refleksje nad ciekłometalowymi refleksami
W najbliższej przyszłości technologia ta może zostać wykorzystana do tworzenia narzędzi do rozrywki i ekspresji artystycznej, które nigdy wcześniej nie były dostępne. Przy większym rozwoju możliwe będzie rozszerzenie tej technologii na coś, co działa podobnie jak drukowanie 3D do produkcji elektronicznie sterowanej optyki wykonanej z ciekłych metali. Może to pozwolić na łatwe i niedrogie wytwarzanie elementów optycznych stosowanych w urządzeniach do badania stanu zdrowia opartych na świetle w obszarach świata, w których brakuje laboratoriów medycznych.– mówi Yuji Oki, główny badacz.
Metale ciekłe przewodzą elektryczność i oddziałują z ciepłem oraz światłem w taki sam sposób, jak ich formy stałe, ale ich specyficzny stan otwiera szereg nowych możliwości i zastosowań. W ostatnich latach ten śliski błyszczący materiał był używany do produkcji elektroniki morfingowej (zmieniającej swój stan na zawołanie), rozciągliwych przewodów i nawet lepszych ogniw bateryjnych.
Czytaj też: LeakShield od Aqua Computer gwarantuje ochronę przed wyciekami w PC
Teraz z kolei opracowano sposób na wykorzystanie ciekłych metali w zastosowaniach optycznych, jako że te mogą na zawołanie zmienić swój stan na lustrzany, lub zupełnie nierefleksyjny. Za to odkrycie odpowiadają naukowcy z Kyushu University i North Carolina State University, którzy nie omieszkali wyjaśnić tego mechanizmu w opracowaniu dostępnym w dzienniku Optical Materials Express.
Dlaczego ciekły metal działa w ten sposób?
Mechanizm ma miejsce, ponieważ elektryczność utlenia metal, co powoduje zmianę jego objętości. To z kolei powoduje pojawienie się na powierzchni całego mnóstwa maleńkich defektów na powietrzni, które rozpraszają światło w sposób losowy. Aby cofnąć zmiany i przywrócić ciekły metal do stanu odbicia, wielkość napięcia można przełączyć z ujemnej na dodatnią.
Czytaj też: Stworzone przez sztuczną inteligencję układy znacząco przewyższają ludzkie
Przełączanie może odbywać się przy niskim napięciu zaledwie 1,4 V, co jest porównywalne z napięciem używanym do zasilania diody LED. Gdyby tego było mało, ten mechanizm nie jest wybredny i zachodzi w temperaturze i ciśnieniu pokojowym, co sprawia, że jest potencjalnie użyteczny w zastosowaniach komercyjnych.