Czy wegańska pajęcza sieć może stanowić alternatywę dla tworzyw sztucznych?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii stworzyli materiał, który może być produkowany na dużą skalę i naśladować pajęczą sieć – wcale nią przy tym nie będąc. Chodzi bowiem o substancję o roślinnym pochodzeniu.
Czy wegańska pajęcza sieć może stanowić alternatywę dla tworzyw sztucznych?

Za potencjalnym przełomem stoją przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, którzy zaprojektowali polimerową folię naśladującą właściwości pajęczej sieci. Ta jest uznawana za jeden z najwytrzymalszych naturalnych materiałów, dlatego nikogo nie powinna dziwić fascynacja naukowców tym tematem. Nowy materiał jest równie wytrzymały jak wiele stosowanych obecnie tworzyw sztucznych i mógłby stanowić dla nich świetną alternatywę.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli najbardziej stabilny termicznie materiał i go nie rozumieją

Z artykułu opublikowanego na łamach Nature Communications. wynika, iż do powstania tej “wegańskiej” sieci doprowadziła metoda oparta na łączeniu białek roślinnych tak, aby naśladowały one pajęczą sieć na poziomie molekularnym. W ten sposób powstał materiał możliwy do kompostowania w przydomowych warunkach. Dla porównania, inne ekologiczne materiały zazwyczaj wymagają specjalistycznej obróbki. Ważny wydaje się też fakt, iż opisywana substancja może ulegać degradacji w większości środowisk naturalnych.

Pajęcza sięc o roślinnym pochodzeniu może z powodzeniem zastąpić plastikowe elementy

O ile za kwestiami ściśle naukowymi stali przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, tak produkcją potencjalnie przełomowego materiału zajmie się firma Xampla. Plany zakładają, że już na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy wprowadzi ona do obiegu jednorazowe saszetki na kapsułki mogące zastąpić tworzywa sztuczne stosowane w produktach codziennego użytku, takich jak tabletki do zmywarek czy kapsułki z detergentami do prania.

Czytaj też: Statek wypełniony chemikaliami to tykająca ekologiczna bomba. Kontenerowiec stanął w płomieniach

Tego typu inicjatywy są bardzo cenne, choćby ze względu na fakt, iż nasza planeta zmaga się z nadmiarem tworzyw sztucznych. Te zazwyczaj ostatecznie trafiają do oceanów, gdzie stanowią zagrożenie dla całych ekosystemów. W efekcie niektóre obszary Ziemi dosłownie toną w śmieciach. Plastiki, ze względu na długi czas rozkładu, są pod tym względem szczególnie nieprzyjazne.