Temperatury spadają tam do minus 60 stopni Celsjusza. W przeszłości żyły tam dinozaury

W latach 50. ubiegłego wieku na terenie dzisiejszej Arktyki znaleziono kości dinozaurów. Wywołało to dyskusję dotyczącą pochodzenia tych szczątków.

Pojawiły się bowiem głosy, jakoby dinozaury nie mieszkały na stałe na wysokich szerokościach geograficznych, lecz migrowały tam w letnich miesiącach. Najnowsze badania w tej sprawie, opisane na łamach Current Biology, pozwalają sądzić, że te prehistoryczne gady nie tylko okresowo przebywały w Arktyce, ale również udawały się tam w celach lęgowych.

Czytaj też: Wyginięcie dinozaurów było związane z uderzeniem asteroidy. Naukowcy badają też trop niedaleko polskiej granicy

Przełomowe w tej sprawie wydają się analizy przeprowadzone przez Patricka Druckenmillera z University of Alaska oraz jego współpracowników. Naukowcy zidentyfikowali aż siedem różnych gatunków dinozaurów, które zamieszkiwały tereny dzisiejszej Arktyki. Pisząc zamieszkiwały, mamy na myśli regularne przebywanie tam i zakładanie gniazd.

Arktykę zamieszkiwały kiedyś dinozaury, a tamtejsze temperatury wynosiły średnio 6 stopni Celsjusza

Oczywiście ówczesna Arktyka nie była równie chłodna co obecnie – wszak zdarzało się, że współcześnie notowano tam nawet minus 60 stopni Celsjusza. Przed milionami lat średnia temperatura mogła natomiast wynosić około 6 stopni Celsjusza. Badacze szacują, iż przez co najmniej cztery miesiące w roku było tam szczególnie chłodno, a dopływ światła słonecznego był bardzo ograniczony.

Czytaj też: Kosztowne zmiany klimatyczne – zahamowanie globalnego ocieplenia nie będzie łatwe

Czy Arktyka była zróżnicowana pod względem gatunkowym? Jak na razie nie można tego z pewnością stwierdzić, lecz wiadomo, że na miejscu występowały hadrozaury, ceratopsy, tescelozaury czy tyranozaury. W skład tych grup wchodziły zarówno roślinożerne jak i mięsożerne osobniki, a ich przynależność gatunkowa może stanowić dla naukowców nie lada zagwozdkę. Przełomowy w przypadku nowych badań wydaje się fakt, że na miejscu znaleziono szczątki nie tylko dorosłych osobników, ale również młodych, wciąż znajdujących się w skorupach jaj. Poza tym, przy okazji mamy kolejny dowód na potencjalną stałocieplność dinozaurów.