Drony posadzą miliard drzew

Co roku na świecie umiera 15 mld drzew, a pojawia się 5 mld nowych. To oznacza, że rocznie Ziemia traci zatrważającą liczbę 10 mld drzew. Zakrojone na szeroką skalę akcje sadzenia drzew nie wystarczają, ale wkrótce może się to zmienić dzięki wykorzystaniu dronów.
Drony Flash Forest zasadzą nawet miliard drzew do 2028 roku

Drony Flash Forest zasadzą nawet miliard drzew do 2028 roku

Flash Forest, start-up z Toronto, wykorzystuje drony do sadzenia drzew. Ten prosty, ale jednocześnie innowacyjny pomysł, oznacza znaczne oszczędności czasu i pieniędzy. Sadzenie drzew przy użyciu dronów jest 10 razy szybsze niż robienie tego przy użyciu łopaty. Co więcej, technologia ta pozwala na wykonanie pracy przy kosztach o 80% mniejszych niż w przypadku tradycyjnych metod sadzenia drzew. Plan Flash Forest jest prosty – zasadzić w ten sposób miliard drzew do 2028 roku.

Jak się sadzi drzewa z dronów?

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, są dziś bardzo przydatne w wielu różnych obszarach działalności człowieka. Rozrywka to najbardziej oczywiste zastosowanie dronów, ale przy tym jest cała paleta innych – monitorowanie smogu, tworzenie map 3D czy docieranie do trudno dostępnych miejsc. Drony są także przydatne w leśnictwie – do pomiarów liczebności dzikiej zwierzyny i monitorowania ich szlaków migracji. Mogą także być przydatne do sadzenia drzew, o czym świadczy innowacyjny pomysł Flash Forest.

Sam pomysł sadzenia drzew przy użyciu dronów jest prosty i wymaga jedynie zaopatrzenia statku powietrznego w pneumatyczny system wprowadzania sadzonek do gleby. Nie są to jednak dowolne sadzonki. Każdy strąk z drzewem jest wykonywany ręcznie, ma co najmniej trzy wstępnie wykiełkowane nasiona, mikoryzę, nawóz i kilka innych substancji lubianych przez rośliny (skład mieszanki jest jednak utrzymywany w tajemnicy przez zespół).

Jak Flash Forest sadzi drzewa?

Przed rozpoczęciem procesu sadzenia drzew, naukowcy wysyłają kilka dronów, których celem jest stworzenie mapy terenu i zidentyfikowanie idealnych miejsc wzrostu przyszłych drzew. Oceniane jest nie tylko samo ukształtowanie terenu, ale obecność innych drzew, rodzaj gleby czy nasłonecznienie. Strąki nasion są wystrzeliwane z dużą precyzją przy pomocy specjalnego urządzenia pneumatycznego. Wbijają się one na odpowiednią głębokość gleby, ułatwiając wzrost roślin.

Po zrzucie sadzonek, zespół Flash Forest śledzi proces ich wzrostu, a także używa dronów opryskujących do dostarczenia roślinom składników odżywczych.

Po przetestowaniu prototypów, firma Flash Forest zasadziła już drzewa w całym stanie Ontario w Kanadzie. W ubiegłym roku, drony były w stanie zasadzić 10-20 tys. strąków nasion każdego dnia. Pewnego dnia, urządzenia będą w stanie zasadzić 100 tys. drzew dziennie. Docelowo koszt jednego strąka ma wynieść ok. 50 centów.