Foremay EC188 to największy i najszybszy dysk VPX z myślą o wojsku

Po co czytać o czymś, czego nie wykorzystacie we własnym życiu? Ot z ciekawości, bo ujawniony właśnie dysk Foremay EC188 jest w swojej klasie wyjątkowy… choć zamiast do naszych komputerów, trafi na pokład sprzętów profesjonalnych z naciskiem na te wojskowe.
Foremay EC188, dysk VPX
Foremay EC188, dysk VPX

VPX, to nic innego, jak standard znany również pod nazwą VITA 46, który to jest z nami na świecie od 2004 roku. W rzeczywistości ten interfejs rozwija się od tego czasu tuż obok znacznie lepiej nam znanego PCIe, ale nadal posiada on tę surowość znaną z dawnych złączy i widać to, jak na dłoni. Spójrzcie zresztą sami na zdjęcia, gdzie ten rząd wertykalnych styków jest właśnie odpowiedzialny za połączenie dysku EC188 od Foremay z docelowym sprzętem. W grę wejdą złącza VPX 3U oraz VPS 6U.

Czytaj też: Jak pamięci graficzne GDDR radzą sobie na rynku?

Wyjątkowe i wytrzymałe dyski Foremay EC188 na VPX

Tego typu złącza znalazły swoją niszę w zastosowaniach wojskowych, napędzając wszelakiej masy systemy zarówno obronne, jak i stricte bojowe. Mowa o sprzętach w szerokim spektrum – od tych naziemnych po powietrzne i na kosmicznych kończąc. Montowane w nich dyski muszą więc być nie tylko wytrzymałe, ale także odporne i tak “pewne”, jak tylko to możliwe. Jednak te kwestie nie przyćmiewają ich możliwości.

Czytaj też: LeakShield od Aqua Computer gwarantuje ochronę przed wyciekami w PC

Patrząc na specyfikację dysków Foremay EC188 na VPX o rekordowych transferach i wielkości w swojej klasie, można doznać lekkiego opadu szczęki. Zwłaszcza pod kątem pojemności, bo w grę wchodzą tutaj nawet 32 TB modele. Wprawdzie wydajność nie jest jakaś rekordowa, bo tego typu poziomy są już na wyciągnięcie ręki interfejsu PCIe 4.0, ale też robi wrażenie.

Czytaj też: Spójrzcie na dokładne zdjęcia Sapphire Rapids Intela

Dyski Foremay EC188 oferują do 6500 MB/s odczytu i 6200 MB/s zapisu sekwencyjnego, co po stronie losowych operacji odczytu/zapisu próbek 4KB wynosi do 550/600 tysięcy IOPS. Po stronie wytrzymałości te nośniki klasy wojskowej zostały dodatkowo wzbogacone o specjalne funkcje, a w tym wojskowe bezpieczne wymazywanie, szyfrowanie, ochronę przed zapisem, wzmocnienie przed promieniowaniem i samozniszczenie w sytuacjach awaryjnych. Mogą tolerować ekstremalne wibracje i wstrząsy, które spełniają lub przekraczają standardy MIL-STD-810G oraz pracować w ekstremalnie niskich i wysokich temperaturach w zakresie od -50°C do 90°C, a nawet szerszych na specjalne zamówienie.