Google przedstawia kilka nowości na Androida

Testy Android 12 beta trwają, a tymczasem Google zaprezentowało nam kilka nowości na Androida, które już teraz trafią do posiadaczy obecnychj wersji systemu. Co takiego przygotowano?
Google przedstawia kilka nowości na Androida
Google przedstawia kilka nowości na Androida

6 letnich nowości na Androida od Google

Minie jeszcze przynajmniej kilka miesięcy zanim Android 12 zadebiutuje w pełnej wersji. Potem nastąpi jeszcze długie oczekiwanie na aktualizacje naszych smartfonów. Google skupione na “dwunastce” nie zapomina jednak o posiadaczach innych wersji systemu przygotowując dla nich szereg ciekawych nowości. Skupiają się one głownie na aplikacjach Google wprowadzając usprawnienia i przydatne funkcjonalności.

Czytaj też: Wyciekły zrzuty ekranu pochodzące podobno z Windows 11

Ostrzeżenia przed trzęsieniem ziemi

Google wdroży system  Android Earthquake Alerts w kolejnych krajach. Pozwala on mieszkańcom obszarów zagrożonych trzęsieniem ziemi na otrzymywanie alertów, które ich przed nimi ostrzegą. Dzięki temu mogą znaleźć bezpieczne schronienie. Do tej pory system działał w Nowej Zelandii i Grecji, a Google udostępni go teraz mieszkańcom Turcji, Filipin, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Z czasem system trafi też do innych krajów o wyższym ryzyku trzęsienia ziemi.

Ważne wiadomości oznacz gwiazdką

Do Wiadomości Google trafia możliwość oznaczania istotnych dla nas wiadomości za pomocą gwiazdki. Wystarczy, że dotkniemy i przytrzymamy daną wiadomość a pojawi się nam możliwość oznaczenia jej gwiazdką. Wszystkie takie wiadomości odnajdziemy w specjalnej kategorii. Google zacznie wdrażać tę funkcję w najbliższych tygodniach.

Sugestie emoji Kitchen

Lubisz emoji i wstawiasz je przy każdym zdaniu podczas konwersacji ze znajomymi? Ta funkcja jest stworzona dla Ciebie! W lecie do stabilnej wersji klawiatury Gboard trafią sugestie emoji Kitchen. Na podstawie naszego zdania funkcja wygeneruje pasujące do niego emoji, dzięki czemu nie będziemy musieli sami przeszukiwać bazy ikonek. Jest tutaj jednak jeden zasadniczy minus, funkcja zadziała jedynie podczas pisania w języku hiszpańskim lub angielskim. Na razie nie wiadomo, czy w przyszłości działać będzie w języku polskim.

Czytaj też: Sir Tim Berners-Lee, twórca World Wide Web, sprzedaje oryginalny kod jako NFT

Usprawnienia w zakresie Voice Acces

Voice Acces w wersji beta będzie mogło wykrywać, czy patrzymy na ekran podczas wypowiadania poleceń. Jest to funkcja opcjonalna, ale z pewnością ułatwi nawigację po telefonie i aplikacji za pomocą głosu. Voice Acces dostanie też ulepszenia w zakresie wprowadzania haseł.

Asystent Google zrozumie więcej poleceń

Do Asystenta Google dodano, niestety nie w Polsce, więcej poleceń, co oznacza, że będzie on kompatybilny z większą ilością aplikacji. Umożliwi to np. płacenie rachunków czy sprawdzenie jakichś informacji w konkretnej apce.

Ulepszenia w Android Auto

Nie zabrakło też ulepszeń w zakresie Android Auto ułatwiających konfigurację oraz przeszukiwanie treści. Użytkownicy dostaną ponadto większe pole do popisu jeśli chodzi o personalizację i obsługę kolejnych aplikacji, takich jak te do ładowania czy parkowania pojazdów elektrycznych. Na ekranie Android Auto będzie też można czytać i wysyłać wiadomości na WhatsAppie i w Wiadomościach Google. Dodatkowo tryb ciemny będzie można uruchomić z poziomu smartfona.