Huawei P50 bez 5G? To brzmi sensownie

Huawei P50 bez 5G, ale ze Snapdragonem 888. To ciekawa wizja, która rodzi pytanie – wolisz P50 bez 5G, czy wolisz nie mieć P50?
Huawei P50 specyfikacja, P50, Huawei P50
Huawei P50 specyfikacja, P50, Huawei P50

Nowa wersja Snapdragona 888. Stworzona z myślą o Huaweiu?

Qualcomm Snapdragon 888 to obecnie najmocniejszy na rynku układ dla urządzeń mobilnych. Jedną z jego głównych cech jest modem sieci 5G. Tego ma niedługo zabraknąć, bo firma szykuje nowy wariant układu oznaczony symbolem SM8450 (wariant z 5G to SM8350) pozbawiony modemu sieci 5G.

Przypomnijmy, że amerykańskie firmy mają zakaz sprzedawania Huawei sprzętu pozwalającego na korzystanie z sieci 5G. W praktyce to odcięło Chińczyków od flagowych układów mobilnych. Zarówno tych zewnętrznych Qualcommu, jak i własnych Kirin, które produkował TSMC. Którego również objął zakaz. Dlatego ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie flagowego Snapdragona 888, ale bez modemu 5G.

Czytaj też: Rynkowa premiera Sony Xperia 1 III zbliża się powoli

Huawei P50 bez 5G, albo wcale. Dla mnie sprawa jest prosta

Serii P Huaweia używam od modelu P6. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nie mógłbym go nawet przetestować. Ale zapasy układów Kirin, wyprodukowane jeszcze przed blokadą Stanów Zjednoczonych, nie są niewyczerpane. Gdyby Huawei mógł korzystać tylko z nich, dostępność serii P50 mogłaby być mocno ograniczona i niewykluczone, że smartfon mógłby np. w ogóle nie trafić na polski rynek. Dlatego też na wariant ze Snapdragonem 888 bez 5G patrzę optymistycznie.

Czytaj też: Samsung zaprezentuje w sierpniu pięć flagowych urządzeń

Z sieci 5G korzystam rzadko. W zasadzie głównie poza domem, kiedy potrzebuję przesłać jakieś większe pliki. Nie ma co ukrywać, że dostępna w Polsce sieć 5G to niezapychające się LTE na sterydach. Zanim rząd zorganizuje w końcu aukcję docelowych częstotliwości sieci 5G, zostanie ona wybudowana i powszechnie dostępna, Huawei będzie wprowadzać na rynek serię P70. Dlatego też nie widzę najmniejszego problemu, aby “przemęczyć się” ze smartfonem bez 5G, ale za to z aparatem wyposażonym w 1-calową matrycę aparatu.

Jest też szansa, że z racji braku sieci 5G, Huawei P50 będzie nieco tańszy. A to byłaby bardzo dobra wiadomość. Czy to wszystko się sprawdzi, dowiemy się prawdopodobnie pod koniec lipca.