Intel rozwinie rynek łączności. Sieć 5G jest dla firmy bardzo ważna

Podczas konferencji MWC21 w Barcelonie Intel miał sporo do powiedzenia na temat dążenia do rozwoju swojej działalności w konkretnym kierunku. Podsumowując wszystkie ogłoszenia, możemy podsumować wszystko jednym zdaniem – Intel rozwinie rynek łączności.
Intel rozwinie rynek łączności, Intel 5G,
Intel rozwinie rynek łączności, Intel 5G,

Podczas MWC21 dowiedzieliśmy się, jak Intel rozwinie rynek łączności w najbliższych latach

Być może najważniejszym ogłoszeniem była platforma Intel Network, która obejmuje architektury referencyjne na poziomie systemu, sterowniki i bloki konstrukcyjne oprogramowania. W tym ruchu Intel próbuje ujednolicić swoją bazę kodu i architekturę Smart Edge dla warstwy wielodostępowego przetwarzania brzegowego (MEC). Dodatkowo wedle firmy ta platforma zwiększy bezpieczeństwo wdrożeń sieci vRAN dzięki nowej programowalnej macierzy ze zintegrowanym podsystemem do akceleracji kryptograficznej.

Czytaj też: MSI pokazało kartę CMP 50HX MINER. To wcale nie przeklejka z RTX 2080 Ti

W kwestii vRAN (Radio Access Network) Intel jest zresztą istnym gigantem, bo wedle firmy prawie wszystkie komercyjne zastosowania tej sieci bazują właśnie w oparciu o jej technologię. Ważna jest w tym rola 5G, bo dziejąca się na naszych oczach transformacja sieci ma kluczowe znaczenie do uwolnienia jej potencjału.

Zajmujący się tym operatorzy potrzebują jeszcze sprawniejszej i bardziej elastycznej infrastruktury, aby uwolnić pełne możliwości sieci 5G i brzegowej. Nic w tym dziwnego, ponieważ zaspokajają coraz większe wymagania ze strony większej liczby podłączonych urządzeń. Z drugiej strony postępująca cyfryzacja naszego świata stwarza nowe możliwości wykorzystania potencjału 5G, sztucznej inteligencji i usług sieciowych do przekształcania całej masy branż.

Czytaj też: Nie żyje John McAfee twórca znanego antywirusa

Dlatego też firma Intel oferuje kompletne portfolio rozwiązań sieciowych dla branży, na których można budować sieci. Mowa o procesorach, akceleratorach, kartach Ethernet, pamięciach, zestawach narzędzi programowych i kompleksowych planach rozwiązań. Wszystko to łączy się we wspomnianej wcześniej Intel Network Platform, czyli platformie, która w dobrych rękach zmniejszy złożoność projektów sieciowych, przyspieszy ich realizacje i zapewni partnerom możliwość korzystania z funkcji sprzętu Intela.

Czytaj też: Zestaw Doom Eternal GeForce RTX 3080 Ti od NVIDIA zapewnia szanse na tanią kartę

Ważną częścią dążenia do jeszcze skuteczniejszych i rozleglejszych sieci w portfolio Intela stanowi rodzina układów Intel Agilex FPGA. Ta właśnie doczekała się nowego członka rodziny ze zintegrowaną akceleracją kryptograficzną, która może obsługiwać MACSec w aplikacjach 5G. To dodaje kolejną warstwę bezpieczeństwa do vRAN. Swoje trzy grosze do tego dorzuca też pierwsza karta sieciowa Intela z obsługą SyncE, wchodząca w skład rodziny Intel Ethernet 800.