JAXA ma pomysł na sprowadzanie próbek z ISS. Pomoże technologia wykorzystywana w produkcji butelek

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, za sprawą nowoczesnego wyposażenia i występowania mikrograwitacji, jest niezwykle cennym narzędziem badawczym. Na jej pokładzie prowadzi się eksperymenty, które umożliwiają przełomy w dziedzinie astrobiologii, astronomii, medycyny, biologii, meteorologii czy nauce o materiałach.
JAXA ma pomysł na sprowadzanie próbek z ISS. Pomoże technologia wykorzystywana w produkcji butelek

Problematyczny jest jednak koszt transportu na ISS oraz z powrotem na Ziemię. Aby rozwiązać ten problem, Japońska Agencja Eksploracji Kosmicznej (JAXA), we współpracy z Tiger Corporation, postanowiły stworzyć nowy typ pojemnika, który miałby obniżyć koszty przewożenia próbek na powierzchnię naszej planety.

Co ciekawe, firma Tiger Corporation od wielu lat zajmuje się tworzeniem izolowanych butelek na wodę, a używana w tym procesie technologia mogłaby znaleźć zastosowanie w badaniach kosmosu. W ostatnich latach JAXA zaczęła się nią interesować w kontekście pozyskania pojemników umożliwiających przechowywanie schłodzonych próbek podczas ich transportowania na Ziemię.

ISS stanowi miejsce prowadzenia eksperymentów z wielu dziedzin nauki

Podczas transportu zaopatrzenia na ISS, który miał miejsce we wrześniu 2018 roku, JAXA postanowiła wykorzystać tę okazję do przetestowania nowej metody przewozu kryształów białkowych. Eksperyment składał się z pojemnika na próbki (NPL-A100), który został umieszczony wewnątrz kapsuły HTV Small Re-entry Capsule (HSRC). Do utrzymania stabilnej temperatury użyto natomiast technologii wykorzystywanej przy tworzeniu butelek termicznych ze stali nierdzewnej. W ten sposób powstał izolowany próżniowo pojemnik ważący około 9,7 kg.

Misja zakończyła się sukcesem i stanowiła ważne osiągnięcie, szczególnie w sytuacji, w której JAXA musiała korzystać z pomocy Roskosmosu i NASA w zakresie transportu. Kolejnym krokiem we współpracy z firmą Tiger Corporation będzie stworzenie mniejszego, lżejszego i bardziej wytrzymałego pojemnika, który będzie w stanie utrzymać próbki w niższych temperaturach przez dłuższy czas. Jednym z wymogów jest jednak zapewnienie możliwości wielokrotnego użycia. Wzięto to pod uwagę przy projektowaniu pojemnika NPS-A100.

W nowej wersji pojemnik waży 3 kilogramy i jest w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę przez 12 dni. Ma on być również na tyle wytrzymały, by posłużyć przez trzy lata lub na potrzeby sześciu misji. NPS-A100 prawdopodobnie zostanie przetransportowany na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji zaopatrzeniowej CRS-22, która zaplanowana jest na początek czerwca.