Instinct MI200 to najpewniej karta graficzna z dwoma rdzeniami CDNA2

Od lat karty graficzne zarówno w domowych komputerach, jak i wielkich centrach danych posiadają tylko jeden rdzeń graficzny. Podobnie było z procesorami, co zmieniły układy Ryzen i najpewniej będzie tak wreszcie z kartami graficznymi, dzięki AMD Instinct MI200. Będzie to bowiem najprawdopodobniej karta graficzna z dwoma rdzeniami CDNA2 Aldebaran.
Instinct MI200, karta graficzna z dwoma rdzeniami,
Instinct MI200, karta graficzna z dwoma rdzeniami,

Wedle plotek, a teraz solidnych danych w aktualizacji kernela Linuxa, AMD dołączy do nadchodzącej rewolucji MCM (Multi-Chip-Module) razem z Xe-HP(C) Intela oraz Hopper firmy NVIDIA, dzięki architekturze CDNA2. Wszystko rozbija się na ten moment o wyspecjalizowane karty graficzne na rynek profesjonalny wyposażone nie w jeden, a przynajmniej dwa rdzenie graficzne. Warto jednak podkreślić, że AMD nigdy publicznie nie potwierdziło, że CDNA2 będzie projektem MCM.

Czytaj też: Karty Radeon PRO W6000 już oficjalnie. Oto wersje profesjonalne RX 6000?

Videocardz

Wcześniej docierały do nas pogłoski, że karty Instinct MI200 na bazie architektury CDNA2 o nazwie kodowej Aldebaran będą posiadały przynajmniej dwa rdzenie graficzne – die0 oraz die1. Te dziś zostały potwierdzone i nawet okraszone szczegółami, wedle których jeden z tych krzemowych rdzeni będzie zajmować się kwestiami dotyczącymi mocy, które “nie powinny być ustawiane przez drugorzędny”.

Czytaj też: Konferencja Człowiek 4.0 – człowiek w sercu cyfrowej transformacji

Karta graficzna z dwoma rdzeniami – tym najpewniej będzie AMD Instinct MI200, dzięki architekturze CDNA2

To ostatecznie potwierdza, że ​​istnieją dwie matryce i oznacza, że podstawowy GPU będzie regulować zużycie energii i limity mocy dla całego zaplecza obliczeniowego karty graficznej. Na ten moment jednak nie wiemy, na co dokładnie pozwolą karty graficzne na bazie CDNA2, ale z pewnością będzie to ogromny przeskok w porównaniu do tradycyjnego podejścia w CDNA, choć zwiększy to zapewne rozmiar całego “pakietu” z układami.

Czytaj też: Wyścig na moc trwa. 160 W ładowarka w planach Infinix

Wedle przecieków, na początku karty Instinct MI200 zostaną wyposażone właśnie w podejście MCM z rdzeniami wyprodukowanymi w technologii 5 nm i choć z liczbą rdzeni nie zaszaleją na początku, to ich następcy z pewnością sięgną po jeszcze więcej. Czy to będzie się opłacać? Jeśli uda się połączyć rdzenie bez przeszkód na poletku obliczeniowym, to jest to pewne, jako że otworzy to przed AMD możliwość produkcji mniejszych rdzeni, co jest znacznie prostsze od produkcji tych większych.