Kiedy DDR5 wyprą DDR4 z rynku? Nowa prognoza odpowiada

Wedle najnowszego raportu Status of the Memory Industry z czerwca 2021 roku opublikowanego przez Yole Developments, rynek pamięci ciągle rośnie i nie ma zamiaru zwolnić. Raport ujawnia nie tylko kwestie budżetowe, ale też próbuje odpowiedzieć na to, kiedy dokładnie pamięci DDR5 wyprą DDR4 z rynku.
Gamingowe moduły DDR5 Polaris RGB od GeIL, DDR5 Polaris RGB od GeIL, DDR5 Polaris RGB
Gamingowe moduły DDR5 Polaris RGB od GeIL, DDR5 Polaris RGB od GeIL, DDR5 Polaris RGB

Zostając jednak na chwile przy kwestii wyceny, oczekuje się, że w 2026 roku cały rynek pamięci przekroczy 200 miliardów dolarów wartości. Ważną częścią tych wzrostów będzie nowa generacja modułów DDR, czyli DDR5, które będą wypierać z rynku DDR4… ale nie tak powoli i sukcesywnie, jak zakładaliśmy do tej pory.

Czytaj też: Samsung pochwalił się pamięciami LPDDR5 uMPC do smartfonów. Czym one są?

Najnowsze badanie rynku odpowiada na to, kiedy pamięci DDR5 wyprą DDR4 z rynku

Ponoć wprowadzenie pamięci DDR5 będzie niezwykle szybkie, a ich dostawy przekroczą dostawy modułów DDR4 w 2023 roku i będą stanowić ponad 90% dostaw już w 2026 roku. DDR5 są już bowiem sfinalizowane przez największych producentów na rynku, a gdyby tego było mało, dostawy kości już się rozpoczęły.

Czytaj też: Przejęcie Arm istną bitwą? Qualcomm planuje za plecami NVIDIA

Teraz firmy trzecie zajmują się integracją układów DDR5 na swoich modułach pamięci, czyli laminatach, próbując opracować możliwie najlepsze produkty pod kątem pojemności oraz transferów. Raport przewiduje wzrost ogólnej ilości pamięci DRAM używanej we wszystkich kategoriach produktów, co ma przyczynić się do silnego wzrostu przychodów producentów pamięci.

Innymi słowy, brzmi to jak jawne zachęcenie do inwestowania w producentów kości DRAM, ale jeśli inwestycje Wam nie w głowie, to z tej wiadomości powinniście przede wszystkim wyciągnąć jedno – przejście na DDR5 będzie szybkie i nie pozostawi za sobą ofiar. Może więc dobrze wstrzymać się na ten moment z zakupem nowej platformy? Zwłaszcza że na horyzoncie jest już Intel ze swoimi procesorami Alder Lake i nowym gniazdem Socket V.

Czytaj też: Najbliższa przyszłość procesorów AMD i Intela wyjawiona

podkręcanie moduły DDR5 Kingston, moduły DDR5 Kingston, DDR5 Kingston

Fani AMD poczekają znacznie dłużej, bo ponoć albo do drugiego, albo ostatniego kwartału 2022 roku (zależnie od źródeł). Wtedy swoją premierę mają zaliczyć procesory Ryzen 8000 Raphael i nowa platforma AM5 z chipsetami serii 600. Na DDR5 czekać z kolei warto, bo oprócz nowych technologii, wyższych pojemności (do 64 GB) i zegarów (po OC nawet ponad 10000 MHz) będą one odznaczać się też znakomitą stabilnością, a nawet swoją własną sekcją zasilania. To będzie coś.