Zaobserwowana struktura jest jedną z największych we wszechświecie. Ma miliardy lat świetlnych średnicy

W ramach 238. spotkania American Astronomical Society omówiono niezwykłe odkrycie dokonane w odległym wszechświecie. Chodzi o łuk galaktyk o średnicy 3,3 miliarda lat świetlnych.
Zaobserwowana struktura jest jedną z największych we wszechświecie. Ma miliardy lat świetlnych średnicy

Dla porównania, średnica naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej, wynosi nieco ponad 100 tysięcy lat świetlnych. Pokazuje to, z jak gigantyczną strukturą mamy do czynienia w tym przypadku. Astronomowie szacują, iż jest ona oddalona o około 9,2 mld lat świetlnych od Ziemi, a ze względu na gabaryty przysługuje jej tytuł jednego z największych znanych nauce obiektów.

Czytaj też: Planety jak Ziemia – ile jest ich w naszej galaktyce?

Innymi strukturami o imponujących rozmiarach jest między innymi Wielkia Ściana Sloan, skatalogowana w 2003 roku. Jej średnica wynosi 1,37 mld lat świetlnych i jest w zasadzie identyczna jak w przypadku tzw. Ściany Bieguna Południowego. W czołówce pod względem gabarytów znajduje się też grupa kwazarów zwana Clowes-Campusano LQG, cechująca się średnicą rzędu 2 miliardów lat świetlnych. Wydawać by się więc mogło, że nowo odkryty łuk, mający 3,3 mld lat świetlnych średnicy, nie ma sobie równych. Ale to nieprawda.

Struktura, którą zauważyli astronomowie, ma 3,3 mld lat średnicy i jest oddalona o ponad 9 mld lat świetlnych

Prawdziwym dominatorem jest bowiem Wielka Ściana w Herkulesie-Koronie Północnej, mająca średnicę, która może wynosić nawet 10 miliardów lat świetlnych. Jak dokonano nowego odkrycia? Kluczową rolę odegrały obserwacje prowadzone w ramach programu Sloan Digital Sky Survey. Autorzy badania zwrócili uwagę na światło pochodzące z kwazarów, czyli najjaśniejszych galaktyk w całym wszechświecie.

Czytaj też: Powstała największa w historii mapa galaktyk. Jej autorzy wykorzystali niebywałą liczbę struktur

Światło emitowane przez te obiekty może dostarczać wielu wskazówek na temat struktur napotkanych w drodze na Ziemię. W ten sposób astronomowie byli w stanie wykryć coś, co obecnie określa się mianem Łuku Olbrzyma. Co ciekawe, rezultaty uzyskane przez zespół badawczy mają wskaźnik ufności na poziomie 99,9997%, który… nie jest wystarczający do pełnego zatwierdzenia ich odkryć. Nadal istnieje więc możliwość, że to, z czym mają do czynienia badacze jest stosunkowo losową, niepowiązaną strukturą.