Kosmiczna turystyka coraz bliżej. Pierwszy hotel poza Ziemią powstanie przed 2030 rokiem?

Już wkrótce na niskiej orbicie okołoziemskiej zostanie uruchomiony pierwszy kosmiczny hotel. W luksusowych apartamentach ze sztuczną grawitacją będzie można zabukować się już w 2027 roku.
VSS

VSS

Orbital Assembly Corporation to prowadzona przez weteranów NASA firma, która specjalizuje się w budowie obiektów kosmicznych. Firma niedawno otworzyła swoją placówkę główną w Fontana, w Kalifornii, skąd ma koordynować wszelkie misje. Nadrzędnym celem jest uruchomienie kosmicznej turystyki przed 2030 rokiem. Czy są realne szanse na dotrzymanie tego terminu?

Roboty do roboty

VSS

Pierwszym pozaziemskim hotelem ma być Voyager Space Station (VSS). Na okrągłym obiekcie o średnicy 200 m mają panować warunki grawitacyjne podobne do tych, które występują na Księżycu. Złożenie VSS w całość nie będzie jednak możliwe bez zaangażowania półautonomicznych robotów, takich jak Demonstrator Structural Truss Assembly Robot (DSTAR).

Osiągnęliśmy kamień milowy w walidacji DSTAR. Obserwowanie, jak robot montuje sześciotonową kratownicę i rozszerza się do długości boiska piłkarskiego, tak jak będzie to miało miejsce w przestrzeni kosmicznej, było dla wszystkich wielkim przeżyciem. Jesteśmy na dobrej drodze do terminu startu naszej pierwszej misji zaplanowanego na 2023 rok.Tim Alatorre, dyrektor operacyjny i wiceprezes Orbital Assembly Corporation

Czy rok 2023 nie jest jednak przestrzelonym terminem? Wszystko zależy od tempa prac przy VSS. Niewykluczone, że projekt były na znacznie bardziej zaawansowanym etapie, gdyby nie pandemia COVID-19, która pokrzyżowała plany większości świata.

Ile za kosmiczne wakacje?

Kosmiczny hotel VSS będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim, umieszczony poza Ziemią ma oferować przepiękne widoki, których (z wiadomych względów) nie doświadczymy w żadnym innym miejscu. Będzie też bardzo luksusowy. Będą spa, siłownie, restauracje tematyczne, bary z widokiem na Ziemię, a nawet koncerty!

Klienci/pasażerowie nie będą musieli poruszać się w warunkach mikrograwitacji, jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na VSS będzie sztuczna grawitacja, podobna do przyciągania na Księżycu. W hotelu jednocześnie będzie mogło przebywać nawet 400 gości, choć wydają się być to bardzo optymistyczne założenia.

Firma Orbital Assembly Corporation zamierza wkrótce wystrzelić prototypowego robota do montażu kratownic strukturalnych – Prototype Structural Truss Assembly Robot (PSTAR). Wydarzy się to w 2023 r. i będzie stanowić kolejny krok do uruchomienia kosmicznej turystyki.

Plany dotyczące hotelu na orbicie okołoziemskiej są ambitne. Firma chce, by zaczął on przyjmować gości już do 2027 r. Póki co, nie ujawniono, ile będą kosztować kosmiczne wakacje. Na pewno nie będą tanie.

Czy jest w tym ziarnko prawdy?

Do planów Orbital Assembly Corporation trzeba podejść z odpowiednim dystansem, bo trudno sobie wyobrazić, by na orbicie okołoziemskiej miał powstać nowy twór wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (a może nawet i większy) bez wiedzy władz międzynarodowych. Orbital Assembly Corporation to jednak nie firma-wydmuszka – istnieje i robi wszystko, by jak najszybciej zmaterializować wizję pozaziemskiego hotelu. Warto odwiedzać ich Twittera, bo aktualizacje są regularnie. Czy VSS to blaga? Może projektowi można dać szansę – przecież marzenia są za darmo…