Laptop gamingowy przestał być fanaberią. Często to pierwszy wybór

Laptop gamingowy nie jest już tylko fanaberią ludzi z zasobnym portfelem. Dzięki rozwiązaniom NVIDIA dają nam najwyższą wydajność w dowolnym miejscu.
Laptop gamingowy przestał być fanaberią. Często to pierwszy wybór

Technologia… czyli jak zmieścić najwyższą wydajność w obudowie laptopa?

Często mówi się, że fizyki nie oszukasz. Bo w końcu jak zmieścić wydajny układ graficzny w cienkim laptopie, kiedy wydajna karta graficzna komputera stacjonarnego jest niewiele mniejsza od… samego laptopa? Odpowiedzią na to pytanie są nowe, mobilne karty graficzne z serii NVIDIA GeForce RTX 30.

To specjalny rodzaj kart graficznych, które przy zachowaniu kompaktowych wymiarów potrafią zaoferować bezkompromisową wydajność. To daje coraz większe pole do manewru producentom laptopów. W końcu komputer przenośny jest faktycznie przenośny. W ekstremalnych przypadkach może ważyć mniej niż 2 kg, mieć cienką obudowę i być zaprzeczeniem stereotypu laptopa gamingowego. Ogromnej maszyny ważącej 5 kg lub często nawet więcej.

To już trzecia generacja technik NVIDIA Max-Q. Co się w niej zmieniło?

Gdyby układy graficzne wykorzystujące techniki NVIDIA Max-Q określić jednym wyrazem, byłaby to efektywność. Karty graficzne komputerów stacjonarnych mogą pozwolić sobie na utratę części efektywności energetycznej na tzw. ciepło odpadowe. Mówiąc wprost – karta może zużyć więcej prądu i mocniej się nagrzać. Pozwala na to duży zasilacz oraz wydajne (oraz często bardzo duże) chłodzenie. W przypadku laptopów z kartami NVIDIA GeForce RTX 30 tylko niewielki procent energii przypada na ciepło odpadowe. Z kart jest wyciągane dosłownie maksimum efektywności. Dzięki czemu zużywają one mniej prądu, nie potrzebuję dużych układów chłodzenia i łatwo mieszczą się w cienkich laptopach. Warto też dodać, że wraz z każdą kolejną generacją technik NVIDIA Max-Q, moc kart graficznych rośnie.

Karty graficzne NVIDIA Max-Q GeForce RTX 30 wykorzystują już trzecia generację technik Max-Q. Znalazły się w niej cztery najważniejsze technologie:

  • Dynamic Boost 2.0 – technologia oparta na działaniu sztucznej inteligencji. Pozwala na dokładne monitorowanie mocy niezbędnej do zasilania układu graficznego, zapewniając odpowiedni wzrost wydajności. Dynamic Boost 2.0 dopasowuje moc w oparciu o każdą pojedynczą, generowaną klatkę animacji.
  • Whisper Mode 2.0 – zarządza głośnością laptopa. Działa na podstawie bardzo prostej zasady. Ustalamy poziom głośności, jaki laptop może generować, a Whisper Mode 2.0 zarządza podzespołami tak, aby zapewnić najwyższą wydajność przy zachowaniu cichej pracy.
  • Resizable BAR – funkcja gniazda PCI Express, do którego podłączony jest układ graficzny. Daje dostęp do całego bufora ramki układu graficznego w tym samym czasie, co przekłada się na wyższą wydajność w grach.
  • NVIDIA DLSS – technologia wykorzystująca rdzenie Tensor, które znajdują się w kartach NVIDIA GeForce RTX 30. Wykorzystuje uczenie maszynowe do zwiększenia rozdzielczości obrazu. Dzięki temu jest on bardziej szczegółowy i prezentuje się efektownie.

A tak prezentuje się specyfikacja kart NVIDIA GeForce RTX 30 dla laptopów:

Teoria teorią, ale co potrafi komputer z NVIDIA GeForce RTX 30 dla laptopów?

Teoria to jedno, ale co w praktyce potrafi laptop z najnowszą kartą serii NVIDIA GeForce RTX 30? Pozostając na moment przy teorii, powinien nam zapewnić wydajność bezkompromisową, czyli porównywalną ze sprzętem stacjonarnym. Weźmy na warsztat Asusa ROG Strix SCAR 17 G733Q. Wyposażonego w grafikę NVIDIA GeForce RTX3080, 32 GB pamięci RAM (DDR4) oraz procesor AMD Ryzen 9 5900HX. Do tego mamy 17-calowy ekran o rozdzielczości FullHD i odświeżaniu na poziomie 300 Hz z Adaptive Sync.

Na początku warto spojrzeć na wymiary laptopa. Obudowa ma 27,5mm grubości i waży 2,7 kg. Jeszcze jakieś trzy lata temu miałem okazję testować bardzo wydajny laptop gamingowy o analogicznych, na tamte czasy, podzespołach i był dosłownie dwa razy cięższy i niemal dwa razy grubszy. Technologia…

A teraz jak ta technologia przekłada się na wydajność w grach? Spójrzmy.

Gry uruchomione w rozdzielczości 1920 x 1080

Jak widzicie, laptop uruchamia dosłownie każdą nową grę i jest w stanie wyświetlać ją w najwyższych detalach w ponad 60 klatkach na sekundę. Ciężko o lepszą rekomendację.

Laptop gamingowy z kartą NVIDIA GeForce RTX 30 jest w stanie dać nam wysoką wydajność w grach… wszędzie. Ale nie tylko w grach

Laptop wyposażony w wydajną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 30 jest w stanie zapewnić nam wysoką wydajność wszędzie. Wszędzie tam, gdzie go ze sobą zabierzemy. Czy będzie to dowolne pomieszczenie naszego domu, czy mieszkania, wyjazd służbowy, czy wakacje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby latem po całym dniu pracy na działce zrelaksować się wieczorem przy ulubionej grze. I to w dodatku na świeżym powietrzu.

Ale nie tylko samymi grami człowiek żyje. Taki sprzęt jest nieoceniony przy obróbce multimediów. Graficy, czy osoby zajmujące się montażem filmu mogą bez problemu wykorzystać laptop jako mobilną stacje roboczą. Bardzo często przysłuchiwałem się dyskusjom dwóch znajomych youtuberów. Jeden zawsze pytał drugiego, dlaczego nie nagrywa filmów w 4K. Odpowiedź była niezmiennie taka sama – mój komputer nie obsłuży filmu w 4K w Adobe Premiere. Można tu tylko powiedzieć – gdyby miał grafikę NVIDIA GeForce RTX 30, to by obsłużył…

Materiał powstał we współpracy z firmą Asus.

Lokowanie produktu