Posłuchajcie pierwszych dźwięków nagranych przez łazik Zhurong na powierzchni Marsa

Chiński łazik Zhurong od kilku tygodni znajduje się na Czerwonej Planecie. Niedawno przesłał on na Ziemię pierwsze dźwięki, które nagrał na Marsie.
Posłuchajcie pierwszych dźwięków nagranych przez łazik Zhurong na powierzchni Marsa

Materiał został udostępniony przez Centralną Telewizję Chińską (CCTV) i można dzięki niemu zobaczyć wyjazd łazika Zhurong z lądownika Tianwen-1. Manewr ten miał miejsce 22 maja. W komplecie znajdują się również uwiecznione na Marsie dźwięki oraz nagrania z jazdy po tamtejszej powierzchni. Poza tym, Chińczycy zawarli w nagraniu także moment opadania “przesyłki” przymocowanej do spadochronu.

Czytaj też: Chiński łazik Zhurong został dostrzeżony z orbity Marsa. Zobaczcie zdjęcia

https://youtu.be/m0L8585mjHE

Jia Yang, jeden ze specjalistów zaangażowanych w misję Tianwen-1, stwierdził, że celem umieszczenia urządzenia nagrywającego w obrębie Zhurong było uchwycenie dźwięków na Marsie powstających podczas wietrznej pogody. Chińczycy chcieli w ten sposób udokumentować brzmienie wiatru na planecie innej niż Ziemia.

Łazik Zhurong wylądował na powierzchni Marsa 14 maja

Ważący około 240 kilogramów łazik ma spędzić na miejscu około 90 marsjańskich dni. W czasie tego okresu zajmie się badaniem Czerwonej Planety z użyciem kamer nagrywających w wysokiej rozdzielczości, radaru podpowierzchniowego, kamery wielospektralnej oraz detektorów pola magnetycznego oraz składu powierzchni, a także instrumentu monitorującego warunki pogodowe.

Czytaj też: Mars może mieć więcej wody niż sądzono. Problemem może być jednak temperatura

W skład misji wchodzi też orbiter Tianwen-1, który został zaprojektowany tak, aby przetrwać pełny rok marsjański, czyli około 687 ziemskich dni. Statek wystartował z Ziemi w lipcu 2020 roku i dotarł na orbitę Marsa w lutym tego roku. Marsjański łazik Zhurong wylądował na terenie równiny Utopia Planitia 14 maja. Jego misja jest jedną z wielu, jakimi w ostatnim czasie zajmują się Chińczycy, regularnie powiększając swoje wpływy w przestrzeni kosmicznej.