Ludzki mózg stosuje tę sztuczkę, aby skuteczniej się uczyć

Artykuł opublikowany w Cell Reports pokazuje, jak odpoczywanie “w stanie czuwania” może ułatwiać konsolidowanie pamięci motorycznej. To właśnie na tym etapie rzeczone zjawisko jest znacznie silniejsze niż podczas snu.
Ludzki mózg stosuje tę sztuczkę, aby skuteczniej się uczyć

Naukowcy wiedzą, że sen odgrywa kluczową rolę w tworzeniu wspomnień, prowadząc do stabilizacji podczas ich przenoszenia z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. W ramach eksperymentu badacze postanowili przeanalizować sylwetki 30 ochotników, którzy wpisywali kombinację cyfr “41324” za pomocą niedominującej ręki tak szybko i dokładnie, jak to możliwe.

Czytaj też: Powstała trójwymiarowa mapa mózgu. Do jej stworzenia użyto 225 milionów zdjęć

Po każdej próbie następował 10-sekundowy okres odpoczynku, a następnie powtarzano ją 36 razy. W tym samym czasie mózgi uczestników badania były poddawane pomiarom w ramach magnetoencefalografii. Technika ta mierzy pola magnetyczne generowane przez prądy pochodzące z komórek mózgowych, zapewniając naukowcom wgląd w aktywność mózgu w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Ludzki mózg jest niezwykle efektywny w zakresie konsolidacji i przenoszenia wspomnień

Autorzy badania zaobserwowali, że częstsze powtórki podczas okresów odpoczynku były powiązane z lepszymi umiejętnościami nauki. Takie powtórki zdarzały się częściej w pierwszych 11 próbach (i miały miejsce nawet 30 razy podczas pojedynczego, 10-sekundowego odpoczynku). Może to sugerować, iż częste, szybkie powtórki na jawie wzmacniają połączenia w hipokampie i korze nowej mózgu, które były wyuczone podczas wcześniejszych ćwiczeń.

Czytaj też: Skany mózgu mogą wykazać, kiedy kłamiemy z egoistycznych pobudek

Zespół badawczy sądzi, że nasze mózgi doprowadzają do powtarzania rejestrowanej właśnie aktywności po to, aby poprawić funkcjonowanie sieci mózgowych zaangażowanych w przetwarzanie i przechowywanie tych umiejętności. Naukowcy odkryli, iż angażowało to nasze hipokampy, części sensoryczno-motoryczne oraz obszar zwany korą śródwęchową mózgu.