Michelin WISAMO – rozwijany żagiel dodatkowym napędem statków

Firma Michelin stworzyła projekt nadmuchiwanych żagli, które mogą zwiększyć wydajność każdego statku towarowego. Wing Sail Mobility, czyli WISAMO, mogą odmienić przyszłość żeglugi morskiej.
Michelin WISAMO

Michelin WISAMO

Handel drogą morską przez kolejne lata będzie rósł corocznie średnio o 3,4% – wynika z prognoz Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Dlatego właśnie tak istotne jest jego usprawnienie – za pomocą nowoczesnych lub zautomatyzowanych statków.

Odpowiedzią na usprawnienie statków bez ingerowania w ich konstrukcje jest WISAMO – zautomatyzowany, teleskopowy, nadmuchiwany system żagli. Może być on montowany zarówno na jednostkach handlowych, jak i rekreacyjnych. Jest on szczególnie dobry dla statków typu ro-ro, czyli długich i płaskich barek. To innowacyjne rozwiązanie może przyczynić się do dekarbonizacji żeglugi morskiej.

To nie jest zwykły żagiel

WISAMO to nie jest jednak “zwykły” żagiel. Jego niezwykła konstrukcja umożliwia statkowi zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym ma pozytywny wpływ na środowisko poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla. Obliczenia wskazują, że WISAMO może poprawić wydajność paliwową statku nawet o 20%.

Michelin WISAMO

Twórcy przewidują, że system WISAMO zostanie zamontowany na pierwszym statku handlowym w 2022 r., kiedy to zakończy się faza testów żagla.

System powstał podczas ostatniego szczytu firmy Michelin Movin’ On, gdzie zaprezentowano wiele rozwiązań przyjaznych dla środowiska, w tym żagle teleskopowe obecnie używane w żegludze.

Statki napędzane wiatrem

Projekt WISAMO powstał, by zwiększyć wydajność gigantycznych statków towarowych, podróżujących przez oceany. Zgodnie z założeniami producenta – na każdej do tego przystosowanej jednostce zostanie umieszczony jeden lub dwa masywne żagle, które rozłożą się automatycznie. Gdy energia wiatru nie będzie używana, żagle zwiną się jak akordeon. Wystarczy jedynie nacisnąć przycisk. Sam proces będzie błyskawiczny, choć szczegóły na ten temat nie zostały ujawnione.

Warto zaznaczyć, że system WISAMO nie na celu zastąpić tradycyjnego napędu statku, a wzbogacić paletę możliwości o dodatkowe źródło – wiatr. Inspirację inżynierowie Michelin czerpią od starożytnych podróżników, którzy od wieków przemierzają oceany.

Michelin twierdzi, że nadmuchiwane żagle WISAMO sprawdzą się w każdych warunkach, nawet podczas sztormu. System ma być w powszechnym użytku do 2030 r. – wiele krajów już wyraziło zainteresowanie nim. Dokładne koszty nie są jeszcze znane.