Pierwsze muzeum rdzeni graficznych i kart otwarte dzięki Colorful

Czyżby wreszcie powstało muzeum, od którego żadna wycieczka szkolna by nie stroniła? Firma Colorful pochwaliła się, że otworzyła pierwsze muzeum rdzeni graficznych na całym świecie.
Pierwsze muzeum rdzeni graficznych otwarte, Colorful muzeum rdzeni graficznych, muzeum rdzeni graficznych
Pierwsze muzeum rdzeni graficznych otwarte, Colorful muzeum rdzeni graficznych, muzeum rdzeni graficznych

Zajmująca się produkcją kart graficznych (i nie tylko) firma Colorful we współpracy z NVIDIA po przeniesieniu swojej siedziby do Shenzhen New Generation Industrial Park otworzyło tam pierwsze Muzeum Historii GPU. Tam nie tylko prezentuje początki rdzeni graficznych, ale też rozwój i ewolucję kart graficznych firmy Colorful oraz iGame aż do obecnej generacji. Centralnym punktem muzeum jest rozmontowany flagowy model iGame GeForce RTX 2080 Ti KUDAN, który składa się z prawie 200 części.

Czytaj też: Cyberpunk 2077 w Modelu Tesli, dzięki AMD? Na to wygląda

Muzeum rdzeni graficznych przenosi nas do wczesnych lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to wszystko się zaczęło i nabrało tempa razem z premierą karty Voodoo w połowie lat 90. To ona utorowała drogę do narodzin firmy NVIDIA i branży GPU, którą znamy dzisiaj. Stąd zresztą w muzeum znajdziemy pierwszy produkt NVIDIA w postaci układu graficznego NV1 z 1995 roku.

Muzeum rdzeni graficznych zostanie poświęcone nie tylko firmie NVIDIA i Colorful, ale też całemu rynkowi GPU

Następnym ważnym krokiem poczynań “Zielonych” było wprowadzenie na rynek pierwszej karty graficznej GeForce w postaci modelu GeForce 256 w latach 1999-2000. W oficjalnym materiale prasowym możemy przeczytać, że to on był pierwszym na świecie procesorem graficznym, co nieco naciąga prawdę. GeForce 256 nie był bowiem pierwszym akceleratorem graficznym na świecie, a pierwszym sprzedawanym otwarcie pod tą nazwą z jednym rdzeniem. Nic więc dziwnego, że w muzeum znajdziemy też kilka wcześniejszych GPU firmy.

Czytaj też: Oto najnowszy laptop ASUS – ZenBook Pro Duo 15 OLED

Na całe szczęście to muzeum rdzeni graficznych i kart obejmie też rozwiązania opracowane m.in. przez IBM, 3Dlabs, Intel, S3, Trident czy 3Dfx, pozwalając rzucić okiem na rzadkie produkty pokroju Rage Fury MAXX od ATi. Była to pierwsza dwuprocesorowa karta graficzna ATi posiadająca dwa chipy Rage 128 Pro i wykorzystująca technologię SLI do podwojenia wydajności karty graficznej.

Czytaj też: Nowe pamięci V-NAND Samsunga z 176-warstwami zmierzają na dyski PCIe 5.0

Dodatkowo w kompleksie znajdzie się też wystawa składająca hołd rozwojowi chińskiego e-sportu, którego od 2008 roku wspiera iGame podlegająca firmie Colorful. Gdyby tego było mało, odwiedzający, którzy wkrótce będą mogli kupić sobie bilety, otrzymają możliwość podziwiania obecnego stanu rynku graficznego dzięki zaawansowanym sprzętom na czele z symulatorem wyścigów z wieloma wyświetlaczami 8K czy kokpitowi do VR. Będzie też można popatrzeć na nowe karty graficzne i dobrze, bo ich dostępność jest wręcz… muzealna 😉