Zobaczcie, jak wygląda placówka treningowa NASA w 360 stopniach

NASA umieściła w serwisie YouTube nagranie ukazujące jedną z tamtejszych placówek, w których szkoli się przyszłych astronautów. Ochotnicy korzystają ze specjalnych basenów do ćwiczenia spacerów kosmicznych.
Zobaczcie, jak wygląda placówka treningowa NASA w 360 stopniach

Oglądając wideo w 360 stopniach możecie poczuć się tak, jakbyście byli na miejscu, szykując się do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Głównym punktem wycieczki jest sporych rozmiarów basen, który umożliwia astronautom doświadczenie stanu nieważkości podobnego do tego, który czeka na nich w przestrzeni kosmicznej. Podczas szkolenia członkowie załogi wchodzą do wody w pełnym ekwipunku astronauty i pracują nad odpowiednikami poszczególnych modułów ISS, które są zanurzone pod wodą.

NASA twierdzi, że widoczny na nagraniu zbiornik jest największym krytym basenem na świecie, a w jego wnętrzu znajdują się 23 miliony litrów wody. Mimo tak imponujących gabarytów, wciąż nie jest wystarczająco duży, aby pomieścić repliki całej stacji kosmicznej. W efekcie astronauci mogą szkolić się tylko na niektórych elementach, uznawanych za najważniejsze.

Na filmie, który można wyświetlić w 360 stopniach, NASA przedstawia dwóch astronautów wchodzących do wody. Kamera z bliska przygląda się działaniom śmiałków, którzy muszą zmierzyć się z zadaniami wykonywanymi w pełnym rynsztunku. Pływanie w tych warunkach jest tak trudne, że w przemieszczaniu pomagają im znajdujący się na miejscu nurkowie. Co ciekawe, ze względu na ciśnienie panujące pod wodą, wszyscy wchodzący do basenu używają specjalnej mieszaniny gazu wzbogaconego tlenem. Jest on znany pod nazwą Nitrox i zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji towarzyszących długim sesjom treningowym.

Film pokazuje również pomieszczenia kontrolne, które monitorują działania prowadzone w wodzie. Możemy też zobaczyć makietę statku kosmicznego Orion, który w najbliższej przyszłości powinien ruszyć w kierunku Srebrnego Globu. Wideo można obejrzeć za pomocą zestawu do wirtualnej rzeczywistości lub na smartfonie. W przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów warto pamiętać o możliwości przeciągania kursorem myszy w różnych kierunkach.