Niesporczaki od kilku tygodni znajdują się na ISS. W jaki sposób wykorzystują je naukowcy?

Niesporczaki to prawdopodobnie najbardziej wytrzymałe zwierzęta znane nauce. Są w stanie wytrzymać w suchym, gorącym (bądź zimnym) środowisku pełnym promieniowania. Nic więc dziwnego, że naukowcy chętnie wysłali je w przestrzeń kosmiczną.
Niesporczaki od kilku tygodni znajdują się na ISS. W jaki sposób wykorzystują je naukowcy?

Ładunek zawierający między innymi wspomniane organizmy trafił na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na początku czerwca. Teraz natomiast trwają eksperymenty mające na celu zbadanie zdolności adaptacji niesporczaków do warunków cechujących się obecnością promieniowania kosmicznego oraz mikrograwitacji.

Czytaj też: JAXA ma pomysł na sprowadzanie próbek z ISS. Pomoże technologia wykorzystywana w produkcji butelek

Co ciekawe, badacze zamierzają trzymać na terenie ISS cztery pokolenia niesporczaków, aby ocenić, jakie zmiany w ich materiale genetycznym dokonają się u nich wraz z upływem czasu. Thomas Boothby z University of Wyoming przyznaje, że jak na razie jego współpracownicy nie wiedzą, czego dokładnie się spodziewać.

Niesporczaki cechują się ogromną odpornością na skrajnie nieprzyjazne warunki

Warto odnotować, iż niesporczaki nie po raz pierwszy trafiły w kosmos. W 2007 roku Europejska Agencja Kosmiczna wysłała bowiem te zwierzęta na 12-dniową wycieczkę na pokładzie statku FOTON-M3. Organizmy zostały w ten sposób wystawione na działanie próżni i promieniowania kosmicznego, a część z nich przetrwała starcie z promieniowaniem UV nawet 1000-krotnie silniejszym niż spotykane na powierzchni Ziemi.

Czytaj też: Kosmiczna turystyka coraz bliżej. Pierwszy hotel poza Ziemią powstanie przed 2030 rokiem?

Jedno z badań wykazało, iż niesporczaki produkują zwiększone ilości antyoksydantów chroniących komórki przed niszczeniem, jeśli mają kontakt z promieniowaniem. Teraz naukowcy chcą się przekonać, czy podobna zależność dotyczy sytuacji, w której czynnikiem “wyzwalającym” będzie mikrograwitacja. Poza tym, badacze zamierzają sprawdzić, jak różnego rodzaju trudności wpływają na ekspresję genów tych zwierząt. Przez cały czas trwania eksperymentów niesporczaki będą przebywały w zdalnie sterowanym z Ziemi laboratorium.