Nowy Windows i procesory Intela 12. generacji zadebiutują wspólnie?

Są szanse, że nowy Windows i procesory Intela 12. generacji będą mieć coś wspólnego – datę premiery na rynku. Tak przynajmniej uważa często sprawdzający się w roli źródła “specjalista od wycieków”, czyli Moore’s Law is Dead.
data premiery Intel Core Alder Lake-S, Intel Core Alder Lake-S, data premiery Alder Lake-S
data premiery Intel Core Alder Lake-S, Intel Core Alder Lake-S, data premiery Alder Lake-S

Nowy Windows jeszcze w tym roku

Zacznijmy może od samego Windowsa, który miał skończyć się na dziesiątce, ale który… no cóż, na dziesiątce na pewno się nie skończy. Określany mianem Windowsa 11 system zostanie ujawniony, a przynajmniej zarysowany już 24 czerwca o godzinie 17:00 w ramach specjalnej, zapowiedzianej przez firmę Microsoft, konferencji. Podczas niej wystąpi m.in. Satya Nadella, czyli dyrektor generalny Microsoftu oraz dyrektor ds. produktu Panos Panay. 

Czytaj też: Specyfikacja NVMe 2.0 ogłoszona. Jaka przyszłość czeka dyski?

Oczywiście nie jest na ten moment pewne, co te ogłoszenie będzie zawierać, ale wtedy mamy dowiedzieć się, co “będzie następne” dla Windowsa. Ten swoisty kolejny rozdział w historii systemu Windows może oznaczać albo po prostu Windowsa 11, albo znaczące ulepszenia dla obecnej 10, choć możemy być raczej pewni, że wszelkie nowości będą udostępniane w ramach Windows Update.

Intel Core 12. generacji mają zyskać na nowym systemie

Tyle byłoby z oficjalnych informacji, bo na więcej poczekamy jeszcze dobre 20 dni. Jednak dookoła tego nowego systemu krążą już nietypowe plotki, wedle których to Intel i Microsoft będą mieli wiele wspólnego w tym roku. Wedle Moore’s Law is Dead może i doczekamy się ujawnienia “nowego Windowsa” 24 czerwca, ale na jego debiut na rynku ponoć poczekamy do października.

Czytaj też: Google przygotował nam tanie Budsy. Oto Pixel Buds-A

Wtedy to ma zadebiutować nie tylko “nowy” Windows, ale też nowe procesory Intela 12. generacji Alder Lake-S, które to będą z nim bardzo związane. Ten system operacyjny ma bowiem ponoć wprowadzić znaczące zmiany w podsystemach, aby możliwie najlepiej wykorzystywać nową konstrukcję hybrydowego CPU, jaką na rynku spróbuje przepchnąć Intel.

Mowa o adaptacji na rynek desktopowy i laptopowy tego, do czego przyzwyczaiły nas już układy w smartfonach, czyli podziale na rdzenie wydajne (większe) i energooszczędne (mniejsze). Te pierwsze będą wkraczać do akcji podczas wymagających zadań, a te drugie – utrzymywać system, kiedy nie wymaga aż takiej wydajności.

Czytaj też: NVIDIA DLSS na Linuxie? Narzędzie Proton firmy Valve to umożliwi

Na pokładzie Intel Core 12. generacji znajdziemy wydajne rdzenie „Golden Cove” i energooszczędne „Gracemont”, działające w dwóch zupełnie różnych poziomach wydajności. Mowa nawet o różnych zestawach funkcji ISA. Więcej na ich temat możecie przeczytać m.in. tutaj.