Obowiązkowa e-faktura dla przedsiębiorców? Tak, ale jeszcze nie teraz

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wkrótce rozpoczną wraz z sektorem biznesowym testy e-faktury. Docelowo rozwiązanie ma być obowiązkowe, choć na to trzeba będzie jeszcze poczekać.
Obowiązkowa e-faktura dla przedsiębiorców
Obowiązkowa e-faktura dla przedsiębiorców

Obowiązkowa e-faktura dla przedsiębiorców

Po zakończeniu konsultacji projektu zmian w ustawie VAT dotyczących wprowadzenie e-faktury Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od października ruszą otwarte testy tej usługi. Okres pilotażowy ma potrwać do grudnia tego roku i mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni przedsiębiorcy. Na razie e-faktura będzie dobrowolna, więc przedsiębiorcy mogą wystawiać zarówno elektroniczne jak i papierowe faktury.

Czytaj też: Testujemy GeForce RTX 3080 Ti w grach z RT i DLSS

MF zachęca jednak do udziału w testach, dzięki czemu po zakończeniu pilotażu, od stycznia 2022 roku, jak najwięcej firm będzie mogło w pełni z tego korzystać. Trzeba się przyzwyczajać, bo docelowo od 2023 roku e-faktura będzie obowiązkowa. Ministerstwo Finansów przygotowało ujednolicony wzorzec, który ułatwi proces księgowania. Sama elektroniczna faktura jest bardzo wygodna, gdyż nie wymaga wydawania duplikatów, bo zostaje w bazie i nie trzeba się martwić o jej zgubienie.

Czytaj też: Wytrzymała Motorola w szczegółach. Poznajcie Defy 2021

Ministerstwo Finansów postanowiło zachęcić przedsiębiorców do rozpoczęcia korzystania z e-faktury skracając termin oczekiwania na zwrot podatku VAT z 60 dni na 40. Różnica jest więc spora. Polska będzie już czwartym krajem w Unii, po Hiszpanii, Portugalii i Włoszech, który wprowadza e-fakturę.