Oceany to klucz do utrzymania życia na Ziemi. Co zrobić, aby je chronić?

Kerstin Forsberg udzieliła CNN wywiadu w ramach inicjatywy Call to Earth. Naukowiec wypowiedziała się między innymi na temat roli oceanów w funkcjonowaniu naszej planety oraz kroków, jakie powinniśmy podjąć w celu ich ochrony.
Oceany to klucz do utrzymania życia na Ziemi. Co zrobić, aby je chronić?

Według Forsberg oceany tworzą główny system podtrzymywania życia na Ziemi i bez ich obecności nigdy nie pojawiłby się gatunek taki jak Homo sapiens. Zbiorniki wodne dostarczają bowiem ponad 70% tlenu wykorzystywanego przez nas do oddychania, a to przecież nie jedyna ich funkcja. Zapewniają również balans klimatyczny i dostarczają zasobów umożliwiających przetrwanie.

Czytaj też: Kosztowne zmiany klimatyczne – zahamowanie globalnego ocieplenia nie będzie łatwe

Rozmówczyni założyła organizację zwaną Planeta Océano, której celem jest ochrona życia morskiego, między innymi żółwi oraz mant. Jej członkowie współpracują z rybakami nad ekoturystyką, której beneficjentami będą zarówno środowisko naturalne jak i lokalni mieszkańcy. Jednym z celów prowadzonych badań było zrozumienie problemów, z jakimi zmagają się manty. Te wolno rozmnażające się zwierzęta są szczególnie zagrożone zarówno celowymi jak i przypadkowymi połowami. Wystarczy wspomnieć, że manty mają zaledwie jedno młode, które przychodzi na świat co dwa do siedmiu lat.

Oceany zapewniają dostęp do tlenu oraz stanowią siedlisko życia ogromnej liczby gatunków

Forsberg podkreśla, że jeśli chcemy mieć pewność co do utrzymania oceanów w dobrej kondycji, powinniśmy myśleć o wszystkich zamieszkujących je gatunkach. Zrozumienie ich funkcjonowania umożliwi przeprowadzenie kompleksowych działań. Wśród najważniejszych zagrożeń czających się na oceany świata wymienia się przede wszystkim zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Poza nimi sen z powiek ekspertom spędzają nadmierne połowy (zarówno te legalne jak i nielegalne). Ważne wydaje się też edukowanie społeczeństwa na temat pochodzenia produktów, które trafiają do sklepów.

Czytaj też: SpaceX zamierza zbudować platformy startowe na oceanie. Phobos i Deimos staną w miejscu dawnych platform wiertniczych

Jak takie działania miałyby wyglądać w praktyce? Forsberg przekonuje, że kluczowa jest rola ludzi związanych z polityką, egzekwowaniem prawa czy wprowadzaniem regulacji. Nie mniej ważne są oczywiście odpowiednio prowadzone działania biznesowe i badania naukowe. Nie można przy tym zapominać o dobrostanie ludzi zamieszkujących obszary, które mają być objęte ochroną.