Pamięć V-Cache kluczem wzrostu wydajności Zen 3+ AMD

Wreszcie klucz architektury Zen 3+ przestał być dla nas wielką tajemnicą, bo firma sama postanowiła opowiedzieć o tym, co określiliśmy mianem rewolucyjnego podejścia AMD do pamięci podręcznej procesora. Czym dokładnie jest pamięć V-Cache?
szczegóły Zen 3+ AMD, Zen 3+ AMD
szczegóły Zen 3+ AMD, Zen 3+ AMD

Na te pytanie wreszcie możemy odpowiedzieć po ponad tygodniu od ujawnienia V-Cache podczas targów Computex 2021 z początku czerwca. Do tej pory wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, a szczegóły ujawnione i co tu dużo mówić, możemy już z miejsca pogratulować AMD interesującego rozwiązania, którego do tej pory nie zaobserwowaliśmy na rynku procesorów.

Czytaj też: Siedmioletnia karta GeForce GT 730 powraca dzięki MSI

Powyżej możecie sami posłuchać szczegółów na temat V-Cache na nadchodzących procesorach Ryzen opartych na architekturze Zen 3+, czyli ulepszoną architekturę Zen 3. Wprawdzie wszystkie szczegóły co do samej architektury (wzrost IPC itp.) pozostają nieznane, ale wiemy, że razem z nowymi rdzeniami na matrycy domniemanych Ryzenów 6000 znajdą się interesujące układy pamięci 3D V-Cache.

Wreszcie poznaliśmy szczegóły tego, jak pamięć V-Cache trafiła na prototypowy procesor i jak w przyszłości trafi na nowe Ryzeny 6000 na bazie Zen 3+

Czytaj też: Rdzeń graficzny Navi 23 RDNA2 w szczegółach. Jak wypada na tle Navi 10?

Te wykorzystują sposób integracji układu z chipem SoIC firmy TSMC, który to umożliwia dodawanie kolejnych rdzeni krzemowych wzdłuż osi Z, zastępując to bardziej typowe podejście z dodawaniem wzdłuż osi X. Aby skorzystać z tego podejścia, AMD musiało odwrócić kompleks rdzenia procesora (CCX) do góry nogami i to na nim zamontować pamięć 3D V-Cache. Dzięki temu zapewniło procesorowi idealne wyrównanie wysokości fizycznej między dolną warstwą a górną, czyli rdzeniami CCX i pamięcią L3.

Tego typu dodatek możecie zobaczyć powyżej, bo AMD pokazało już owoc tego podejścia podczas wspomnianych targów Computex 2021. 3D V-Cache trafiło wtedy na prototypowy układ 12-rdzeniowego procesora Ryzen 9 5900X, zapewniając każdemu blokowi CCX dodatkowe 64 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Właśnie tak – oznacza to zasadniczo potrojenie pokładu L3 dla procesora, co w testach wykazało wzrost wydajności w grach, przekładając się na około 15% więcej klatek.

Czytaj też: Dysk dla fanów cyberpunka. Oto FireCuda 520 Cyberpunk 2077 od Seagate

Nie ma w tym nic dziwnego, bo z V-Cache AMD nie tylko zapewniło obszerniejszy poziom pamięci podręcznej procesorowi, ale też zmniejszyło odległość między nią, a CCX o około 1000 razy. To z kolei doprowadziło do zmniejszenia zużycia energii, temperatury i opóźnienia.