Jak pamięci graficzne GDDR radzą sobie na rynku?

Najnowsze badanie TrendForce wzięło pod lupę pamięci graficzne GDDR. Jak prezentuje się stan rynku w ich przypadku i dlaczego jest źle? O tym poniżej, bo sprawa jest nieco bardziej złożona przez znaczną rozbieżność między cenami produktów DRAM graficznych na rynku kontraktowym i na rynku spot.
pamięci graficzne GDDR
pamięci graficzne GDDR

W skrócie można powiedzieć, że rynek spot dotyczy finalnie kupowanych przez nas produktów, a rynek kontraktowy tych, na których operują producenci w procesie produkcji swoich sprzętów. Jeden obejmuje więc krótkie okresy, a drugi znacznie dłuższe, jak to przy kontraktach biznesowych na dostawy bywa.

Czytaj też: Oto karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR. Jak rozpoznać te modele?

Tak więc, na rynku kontraktowym pamięci graficzne GDDR stają się ciągle droższe przez poważne niedobory i zbyt niską podaż w stosunku do popytu, co ponoć utrzyma się aż do trzeciego kwartału bieżącego roku. W ciągu tego czasu ceny kontraktowe na DRAM mają rosnąć o 8-13% z kwartału na kwartał. Z kolei na rynku spotowym ogromny popyt na karty graficzne w szczytowym momencie sprawił, że ich cena była nawet o 200% wyższa względem cen kontraktowych, co pozwoliło producentom swoje zarobić.

Pamięci graficzne GDDR prezentują dziwaczny stan rynku

Teraz oczekuje się, że popyt ze strony górników na karty graficzne będzie stosunkowo stłumiony, a różnica między cenami spot a cenami kontraktowymi produktów graficznych DRAM prawdopodobnie zmniejszy się w trzecim kwartale 2021 roku. Jednak TrendForce spodziewa się, że cztery kluczowe czynniki będą nadal zwiększać ceny pamięci graficznych DRAM na rynku kontraktowym.

Czytaj też: Patent na procesory big.LITTLE AMD zdradza, że Intel zapoczątkuje zmiany

Mowa o wysokim popycie na rynku komputerów pod kątem sprzętów do grania, ograniczonych możliwościach produkcyjnych i priorytetowym traktowaniu segmentu serwerowego oraz firmy NVIDIA, która łączy swoje procesory graficzne z graficzną DRAM. W grę wchodzi tutaj głównie segment serwerowy, jak również wymóg stosowania GDDR6 o pojemności 16 Gb w konsolach nowej generacji, które zabierają linie produkcyjne stosowanych w kartach GDDR6 8 Gb i vice versa. Wzrosty cen najbardziej odczują ponoć ci mniejsi gracze na rynku.

Czytaj też: Zwiastun GeForce RTX 3090 Kudan od iGame. Flagowiec godny królów nadchodzi

Jeśli chodzi o rynek spot, to pomimo tego, że ceny spot GDDR6 od maja nieznacznie spadają, to nadal są o prawie 100% wyższe od średnich cen kontraktowych, co w przypadku GDDR5 nie pokazuje żadnej różnicy. Wszystko przez ostatnie wahania na rynku kryptowalut.