Samsung pochwalił się pamięciami LPDDR5 uMPC do smartfonów. Czym one są?

Samsung ruszył z produkcją pamięci LPDDR5 uMPC, czyli specjalnym wielochipowym pakiecie, który integruje najszybszą pamięć DRAM LPDDR5 z najnowszą pamięcią Flash NAND UFS 3.1. Brzmi to jak mieszanka idealna dla flagowych urządzeń mobilnych ze smartfonami na czele, ale wcale się do nich nie ograniczy.
LPDDR5 uMPC, Samsung LPDDR5 uMPC
LPDDR5 uMPC, Samsung LPDDR5 uMPC

Pakiety uMPC (Multichip Package) Samsunga łączą w sobie najnowsze osiągnięcia firmy w zakresie pamięci masowej, półprzewodnikowej NAND oraz operacyjnej DRAM. Dzięki temu podejściu można nie tylko zmaksymalizować oszczędność miejsca w smartfonie, sprowadzając pamięć DRAM i NAND do kompaktowego pakietu o wymiarach zaledwie 11,5 mm x 13 mm. To otwiera z jednej strony drogę do mniejszych rozmiarów smartfonów, a z drugiej więcej miejsca na inne układy.

Czytaj też: Nowe laptopy MagicBook X Honora zadebiutowały

Pamięci LPDDR5 uMPC Samsunga już w szczegółach

W grę wchodzą pojemności DRAM od 6 do 12 GB i NAND od 128 GB do 512 GB, Samsung uMCP można łatwo dostosować do zróżnicowanych potrzeb smartfonów 5G w segmencie średniej i wyższej klasy. Zwłaszcza że na tych układach znalazły się pamięci najnowszych standardów, zapewniające błyskawiczne prędkości transferu, dużą pojemność pamięci i bardzo niski pobór mocy.

Czytaj też: Grafika Ponte Vecchio Intela jest tak gorąca, że będzie chłodzona wodą

Nowy LPDDR5 uMCP firmy Samsung opiera się na naszym bogatym dziedzictwie udoskonaleń pamięci i know-how w zakresie pakowania, umożliwiając konsumentom nieprzerwane przesyłanie strumieniowe, granie i korzystanie z rzeczywistości mieszanej nawet na urządzeniach niższego poziomu. Ponieważ urządzenia kompatybilne z 5G stają się coraz bardziej popularne, przewidujemy, że nasza najnowsza innowacja w zakresie pakietów wielochipowych przyspieszy przejście rynku na 5G i nie tylko oraz pomoże znacznie szybciej wprowadzić metaverse do naszego codziennego życia.— powiedział Young-soo Sohn, wiceprezes Zespół Planowania Produktów Pamięci w Samsung Electronics.

Samsung zaznacza, że te układy oferują prawie 50% poprawę wydajności pamięci DRAM z 17 GB/s do 25 GB/s oraz podwojenie wydajności pamięci NAND z 1,5 GB/s do 3 GB/s w porównaniu z poprzednią iteracją z UFS 2.2 opartym na LPDDR4X. Te nowe możliwości pozwolą większej liczbie konsumentów skorzystać z możliwości sieci 5G, które wcześniej były dostępne tylko we flagowych modelach premium.

Czytaj też: Jak pamięci graficzne GDDR radzą sobie na rynku?

Samsung pomyślnie zakończył testy kompatybilności LPDDR5 uMCP z kilkoma globalnymi producentami smartfonów i teraz oczekuje, że urządzenia wyposażone w te pakiety pamięci trafią na główne rynki w ciągu następnych miesięcy.