Na pamięci PLC poczekamy dłużej. I dobrze, bo narzekań na QLC nie ma końca

Narzekanie na kości pamięci NAND zaczęło się, przede wszystkim od premiery TLC, które szybko wypleniły z rynku stosowane w konsumenckich SSDkach kości MLC. Teraz z kolei naszą nienawiść kierujemy na pamięci QLC i najwyraźniej żale oraz smutki będziemy na nie wylewać jeszcze długo, bo teraz okazało się, że kości od PLC (na szczęście) zostały opóźnione.
Test dysku PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY XLR8 CS3140, PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY CS3140
Test dysku PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY XLR8 CS3140, PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY CS3140

Sprawę nagłośnił serwis Tom’s Hardware, który rozpisał się o działaniach firmy Western Digital na drodze do wprowadzenia na rynek PLC, czyli pamięci Flash Penta Layer Cell. Wedle najnowszych informacji firma wprowadzi PLC, następców QLC, na rynek dopiero w 2025 roku, a więc po sześciu latach od ujawnienia swoich prac nad tą technologią, którymi pochwaliła się też firma Toshiba (KIOXIA).

Czytaj też: Patent na procesory big.LITTLE AMD zdradza, że Intel zapoczątkuje zmiany

Informacje te zostały ujawnione podczas Global Technology Conference Bank of America Merrill Lynch 2021, na której to szef technologii i strategii Western Digital, Siva Sivaram, powiedział:

Spodziewam się, że przejście [z QLC do PLC] będzie wolniejsze. Więc może w drugiej połowie tej dekady zobaczymy, że niektóre segmenty [dysków] zaczynają oferować 5 bitów na komórkę.

Czytaj też: Zwiastun GeForce RTX 3090 Kudan od iGame. Flagowiec godny królów nadchodzi

Dalej wyjawił, że wedle jego spekulacji technologia PLC będzie potrzebować więcej czasu na rozwój, niż poprzednie kości ze względu na potrzebę rozwoju kontrolerów. To one bowiem odpowiadają za zarządzanie danymi rozsianymi po kościach pamięci w dyskach SSD. Nowej klasy kontroler, radzący sobie nie z dotychczasowymi trzema czy czterema bitami w komórkach, będzie musiał sprostać zwiększonej gęstości danych, jednocześnie nadrabiając braki, jakie powoduje przejście na coraz to “gęstsze” kości.

Pamięci PLC zaliczyły obsuwę… i bardzo dobrze

Nie jest bowiem tajemnicą, że tymi najwydajniejszymi i najwytrzymalszymi kośćmi były SLC, zdolne przechowywać tylko jeden bit na komórkę. W przypadku PLC każda komórka musi przechowywać jeden z 32 stanów napięcia, które z kolei informują kontroler o tym, jakie odpowiednie bity danych są tutaj przechowywane. Im tych bitów jest więcej, tym wytrzymałość (poziom TBW) i ogólna wydajność spada przez wyższe wymogi stawiane pojedynczym kościom pamięci. Z drugiej jednak strony PLC to szanse na niższe ceny i wyższe o 25% pojemności na komórkę.

Czytaj też: Oto karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR. Jak rozpoznać te modele?

Oczywiście to ciągle zbyt niski poziom, aby dorównać talerzowym dyskom w kwestii stosunku pojemności do ceny, choć jesteśmy tego bliżej z roku na rok również dzięki rozwojowi liczby warstw na kościach pamięci.