Praca hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem? Eksperci przestrzegają

W związku z kryzysem, który na ponad rok wywrócił funkcjonowanie całego świata do góry nogami, na popularności znacząco zyskała praca hybrydowa i zdalna.  Nie wszyscy podzielają jednak optymizm związany z tego typu metodami.
Praca hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem? Eksperci przestrzegają

Wraz ze wzrostem tempa szczepień oraz spadkami liczby zakażeń koronawirusem, zamiłowanie do pracy zdalnej zaczęło spadać. Na przykład Darren Murph, szef działu zdalnego w GitLab, twierdzi, że firmy zmierzają w kierunku katastrofy, nie doceniając wyzwań logistycznych, jakie zapewni przejście na hybrydowy system pracy. Jego zdaniem rozwiązaniem problemu mogłoby być przejście na całkowicie zdalny model.

GitLab była bowiem całkowicie zdalną firmą na długo przed wybuchem pandemii, dlatego Murph od lat przekonuje o słuszności takich rozwiązań. Kiedy został mianowany szefem działu zdalnego, co nastąpiło w 2019 roku, Murph był prawdopodobnie jedynym takim pracownikiem na całym świecie. Na przestrzeni kolejnych miesięcy sytuacja się jednak zmieniła i teraz nawet najwięksi giganci, tacy jak Dropbox i Facebook, również korzystają z usług ekspertów od pracy zdalnej.

Praca hybrydowa jest według Murpha znacznie gorszym rozwiązaniem od pracy zdalnej

Według przedstawiciela GitLab, konieczne jest stworzenie solidnych podstaw pod przejście na zdalny model pracy. Można do nich zaliczyć m.in. zapisywanie informacji na piśmie oraz ich publiczne udostępnianie, utrzymywanie asynchroniczności pracy, korzystanie wyłącznie ze wspólnych kanałów komunikacyjnych.

Murph ma oczywiście świadomość, że praca zdalna nie może być wprowadzona wszędzie. Takie rozwiązanie zapewnia jednak szereg korzyści, choćby w postaci zmniejszenia ruchu na drogach, zwiększenia efektywności wymiany informacji, łatwiejszej organizacji pracy. Jednocześnie ogromne trudności może stwarzać praca hybrydowa, która na papierze prezentuje się świetnie, ale może sprawiać problemy w zakresie właściwego zbalansowania.

Za przykład Murph podaje sytuację, w której jedna grupa pracowników, fizycznie przebywająca w biurze, nie będzie mogła skutecznie współpracować z osobami znajdującymi się na pracy zdalnej. Według przedstawiciela GitLab, jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest przejście w całości na pracę zdalną. Jego zdaniem biura są reliktem przeszłości, co faktycznie wydaje się prawdą.