Przejęcie Arm istną bitwą? Qualcomm planuje za plecami NVIDIA

Przed rokiem dowiedzieliśmy się, że NVIDIA ruszyła z planem przejęcia firmy Arm, ale jak to bywa przy działaniach takich gigantów, sprawa zaczęła się dłużyć i komplikować. Teraz przejęcie Arm zaczęło nabierać zupełnie innego sensu.
Przejęcie Arm istną bitwą, Qualcomm planuje za plecami NVIDIA, Przejęcie Arm
Przejęcie Arm istną bitwą, Qualcomm planuje za plecami NVIDIA, Przejęcie Arm

We wrześniu ubiegłego roku NVIDIA oficjalnie ogłosiła, że ​​krążące wtedy od dłuższego czasu plotki o wielkim przejęciu innej firmy są prawdziwe. Rzeczywiście w grę wchodziło przejęcie Arm spod władzy Grupy Softbank za całe 40 miliardów dolarów. Właśnie tak – 149 miliardów złotych i choć może się to wydawać nie lada majątkiem, to tak naprawdę w tej kwocie nie ma nic dziwnego.

Czytaj też: LeakShield od Aqua Computer gwarantuje ochronę przed wyciekami w PC

Istniejące od 1990 roku Arm z Wielkiej Brytanii zajmuje się nie tyle produkcją procesorów, ile opracowywaniem i sprzedawaniem tych nowych. To jej właśnie zawdzięczamy praktycznie wszystkie układy obliczeniowe w smartfonach i wielu urządzeniach mobilnych. Przykład? Nazwy pokroju Snapdragon, Exynos, Tegra, czy Cortex powinny powiedzieć Wam wszystko.

Przejęcie Arm zaczyna nabierać rumieńców. Jeśli nie NVIDIA, to konsorcjum Qualcomma

Czytaj też: Jak pamięci graficzne GDDR radzą sobie na rynku?

Arm to gigant. Gigant, który zmienia od lat oblicza urządzeń mobilnych, więc nic dziwnego, że w 2016 roku został zakupiony przez wspomnianą Grupę Softbank za 24 miliardów funtów. Wtedy sprawa nie odbiła się aż takim głośnym echem w branży, ale kiedy podobne plany ogłosiła NVIDIA, inne firmy zaczęły kręcić na nie nosem przez ryzyko sprowadzenia zbyt dużej części rynku na poletko monopolu.

W ramach tej ciągle trwającej transakcji NVIDIA ma bowiem zyskać dostęp do całej firmy Arm wraz z jej obszernym portfolio własności intelektualnej i wiedzy specjalistów. Jednak przy tym wszystkim firma ARM ma zachować swoją autonomiczność i jedynie pozwolić nowemu właścicielowi korzystać ze swoich osiągnięć. Trudno jednak przewidzieć, jak Arm w rękach NVIDII wpłynęłoby na sytuację na rynku.

Czytaj też: Spójrzcie na dokładne zdjęcia Sapphire Rapids Intela

Firma Qualcomm jest jednym z największych przeciwników tego przejęcia i ostatnio zaproponowała powstanie konsorcjum firm, które złożą konkurencyjną dla NVIDIA ofertę przejęcia Arm (via HotHardware). Gdyby to się udało, nowych właścicieli byłoby kilku, a że Qualcomm by się do nich zaliczał, byłoby to mu na rękę, bo obecnie to jeden z największych licencjobiorców IP firmy Arm.