Przemysłowe moduły DDR5 od Innodisk ujawnione. Co oferują?

Przejście z pamięci DDR4 na DDR5 znacząco odbije się zarówno na rynku profesjonalnym, jak i konsumenckim. Tym razem jednak mam dla Was coś, czego i tak nie kupicie, bo przemysłowe moduły DDR5 od Innodisk, ale nie uciekajcie! Warto wiedzieć, czym te moduły się wyróżnią.
układy zmiany napięcia DDR5 Samsunga, zmiany napięcia DDR5
układy zmiany napięcia DDR5 Samsunga, zmiany napięcia DDR5

Oto pierwsze DDR5 od Innodisk

Względem tradycyjnych konsumenckich pamięci DDR5 te przemysłowe od Innodisk będą wyróżniać się, przede wszystkim wytrzymałością na czynniki zewnętrzne oraz nieustanne działanie w sprzętach wszelakiego rodzaju. Jako pamięci wykorzystywane w 24/7 będą musiały nie tylko świetnie rozpraszać ciepło, ale też nie ulegać degradacji pod długotrwałym, ciągłym obciążeniem.

Czytaj też: Test Xiaomi Mi Watch Lite. Tani smartwatch godny uwagi?

Nasi klienci są podekscytowani możliwością pobudzenia rozwoju swoich aplikacji pamięciami DDR5. Innodisk wprowadza do branży produkty wysokiej jakości, wprowadzając nowe moduły DIMM DDR5 z oryginalnymi układami scalonymi i technologiami […] z niezawodnością klasy przemysłowej, której klienci od nas oczekują.— powiedział Samson Chang z Innodisk.

Obecnie wiemy tyle, że pierwsze przemysłowe moduły DDR5 od Innodisk będą przyjmować formę 16 i 32 GB kości z transferami 4800 MHz. Trafią zapewne do dużych centr danych i serwerowni, rozpoczynając wielki przeskok na nowy standard pamięci operacyjnej, z której skorzysta sieć 5G, systemy sztucznej inteligencji i te medyczne, jak również superkomputery oraz sprzęty o znaczeniu krytycznym.

Czytaj też: Rynek pamięci masowej rośnie. Jak wygląda sytuacja dysków HDD i SSD?

DDR5 przyniosą ogromne wzrosty wydajności, pojemności i stabilności

Nic dziwnego, bo DDR5 względem DDR4 będzie ogromnym przeskokiem technologicznym. Nie tylko pozwoli na produkcję modułów o pojemności do 128 GB czy wzrost taktowania ze standardowych 3200 MHz DDR4 do 6400 MHz przy zejściu z napięcia 1,2 na 1,1 V, ale też zapewni szereg nowinek wpływających na stabilność pamięci operacyjnej.

Pierwszą z nich będzie osobny, dedykowany każdemu modułowi, podsystem zasilania. Ten znajdzie się na każdej kości i przejmie dotychczasową funkcję płyty głównej, która odpowiadała za zmianę napięcia. Teraz odpowiadać za to będzie sekcja zasilania wbudowana bezpośrednio w moduł pamięci, która w ogólnym rozrachunku powinna poradzić sobie lepiej.

Czytaj też: Technologia DLSS 2.2 w Rainbow Six Siege. Co NVIDIA ulepszyła względem 2.1?

Na stabilność DDR5 wpłynie też pozytywnie dwukanałowa architektura DIMM, bo każdy moduł tej pamięci będzie miał dwa 40-bitowe kanały (32 bity dla danych i 8 na korekcję błędów EEC). Te dwa mniejsze niezależne kanały poprawiają wydajność dostępu do pamięci, prowadząc do większych prędkości i wyższej wydajności, a wsparcie EEC zapobiegnie błędom w pamięci.