Rekord Tesla Model S Plaid. Teraz to najszybszy samochód na ćwierć mili

Już za moment Tesla Model S Plaid zacznie trafiać w ręce klientów firmy i choć nie jest to najmocniejszy wariant tego elektrycznego sedana (tym bęzie Plaid+ z planem dostaw w połowie 2022 roku), to już bije ważne rekordy.
Rekord Tesla Model S Plaid, najszybszy samochód na ćwierć mili, Tesla Model S Plaid,
Rekord Tesla Model S Plaid, najszybszy samochód na ćwierć mili, Tesla Model S Plaid,

Od dłuższego czasu w sieci można znaleźć informacje, że Model S Plaid, to obecnie najszybszy samochód na ćwierć mili. Oficjalnie na ten temat nic nie wiadomo, bo dokładne testy, czy materiały na ich temat nie zostały ujawnione, ale Tesla od dawna uważa, że wydanie Plaid Modelu S jest w stanie pokonać ćwierć mili (402 metrów) w rekordowym czasie. Teraz nawet pewna ważna osobistość to potwierdziła.

Czytaj też: Pionowo montowane akumulatory mogą być kluczem do tanich elektryków

Tesla Model S Plaid zaliczył rekord na ćwierć mili, ale na jego ogłoszenie trochę poczekamy

Niejaki Jay Leno, znany za Wielkim Oceanem ze swojego zamiłowania samochodami, którym dzieli się w swoich materiałach, potwierdził w podcaście Spike’s Car Radio raport z maja. W nim uważano, że Tesla Model S Plaid pokonała ćwierć mili w czasie 9,247 sekundy przy prędkości 244.62 km/h, co zostało potwierdzone, ale jeszcze oficjalnie nieogłoszone przez członka National Hot Rod Association. Nieoficjalny jest podobnie czas zaliczenia tego samego dystansu przez hipersamochód Rimac Nevera w czasie 8,6 sekundy.

Czytaj też: Porsche Taycan może doczekać się tańszej alternatywy Cajun BEV

Najpewniej więc Tesla pochwali się tym rekordem i stosownym certyfikatem oraz materiałem z testu już 10 czerwca, kiedy to wreszcie po opóźnieniu na rynek mają wpadać wersje Plaid Modelu S. Warto przy okazji wspomnieć, że wedle listy na Wikipedii najszybsze samochody produkcyjne, które zapisały się na kartach historii pokonywania dystansu ćwierć mili, to kolejno Bugatti Chiron Sport z czasem 9,4 sekundy, Porsche 918 Spyder z 9,7 sekundy i McLaren P1 z czasem 9,8 sekundy.

Czytaj też: Nowe Modele Tesli sięgnęły po sprzęt AMD. Ich komputery są podobne do PS5

Mowa więc o szalenie drogich, unikalnych, ograniczonych produkcyjnie i nastawionych na osiągi modelach, a nie tym, czym jest Model S Plaid, który zadebiutuje razem z wyczekiwanym odświeżeniem Modelu S. To ciągle po prostu rodzinny elektryczny sedan, który… no właśnie – który w tej wersji ma sporo do powiedzenia, dzięki swoim trzem silnikom o łącznej mocy 1020 koni mechanicznych. Po stronie zasięgu zapewnia prawie 630 km na jednym ładowaniu, a do setki rozpędza się w 2,1 sekundy. Cena? 529990 zł.

Ciągle jednak czekamy na to, co do zaoferowania będzie miał jeszcze bardziej imponujący wariant Plaid+, który to oferuje:

  • Najlepsze przyspieszenie pośród obecnie produkowanych aut
  • 0 – 100 km/h: 2,1 sek.
  • Ćwierć mili: 9,23 przy 250 km/h (trap speed)
  • 1100+ koni mechanicznych
  • Trzy wysokowydajne silniki z wirnikami w osłonie węglowej
  • Wektorowanie momentu obrotowego