Rynek pamięci masowej rośnie. Jak wygląda sytuacja dysków HDD i SSD?

Chociaż pandemia uderzyła również w producentów dysków HDD i SSD, to te szczególne rynki wyszły z kryzysu obronną ręką, a będzie tylko lepiej. Wskazują na to najnowsze prognozy International Data Corporation, które jasno mówią o tym, że perspektywy prezentują się dobrze, ponieważ popyt na pamięci masowe pozostaje na wysokim poziomie w wielu obszarach.
Dysk twardy

Dysk twardy

Oczekuje się, że światowe dostawy dysków HDD pod kątem pojemności osiągną złożony roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na poziomie 18,5% w okresie prognozy 2020-2025, a średnia pojemność na dysk wzrośnie przy pięcioletnim CAGR wynoszącym 25,5%. Innymi słowy, najwidoczniej w producentów dysków warto inwestować, bo ich biznes wydaje się, ciągle i bez zmian, lukratywny nawet w dłuższej perspektywie czasu.

Czytaj też: Przejęcie Arm istną bitwą? Qualcomm planuje za plecami NVIDIA

Sytuacja dysków HDD i SSD jest świetna. Jak reaguje na to cały rynek pamięci masowej?

Podczas, gdy rynek dysków twardych dla klientów kontynuuje długoterminowy spadek ze względu na rosnące wskaźniki dysków SSD, pandemia COVID-19 zwiększyła w krótkim okresie zapotrzebowanie na niektóre typy dysków twardych, a w szczególności dyski mobilne. Zapotrzebowanie na pojemność pamięci masowej stale rośnie w miarę, jak świat tworzy i przechowuje coraz więcej danych.— powiedział Edward Burns, dyrektor ds. badań w firmie IDC zajmującej się technologiami dysków twardych i pamięci masowej.

Czytaj też: Samsung pochwalił się pamięciami LPDDR5 uMPC do smartfonów. Czym one są?

Na ten moment na popyt HDD pozytywnie wpływają coraz bardziej rozwijające się centra danych, serwerownie i usługi zorientowane na chmurze, bo tak jak pandemia wymusiła na producentach ulepszenie serwerowego poletka, tak też zatrzymała wiele projektów, które teraz odżyły. Dodatkowo swoje trzy grosze do sytuacji dorzuca zainteresowanie kryptowalutami (głównie Chia), zwiększone zapotrzebowanie na komputery spowodowane potrzebą pracy i nauczania zdalnego czy trendy w realizowaniu monitoringu obiektów. Te kwestie odbijają się też na dyskach SSD.

Zestawienie polecanych dysków SSD, dyski SSD, polecane dyski SSD

Czytaj też: Najbliższa przyszłość procesorów AMD i Intela wyjawiona

IDC spodziewa się, że światowe dostawy jednostek SSD wzrosną o 7,8% CAGR 2020-2025, a światowe przychody z dysków SSD wzrosną o 9,2% w tym samym okresie, osiągając 51,5 miliarda dolarów przychodu do 2025 roku. Oczekuje się, że światowe dostawy dysków SSD pod kątem pojemności będą rosły w latach 2020-2025 na poziomie 33% przez coraz niższe ceny i lepsze technologie.