Skany mózgu mogą wykazać, kiedy kłamiemy z egoistycznych pobudek

Psychologowie wyróżniają tzw. białe kłamstwa, czyli takie, które mają na celu nie osiągnięcie własnej korzyści, lecz na przykład sprawienie przyjemności innym. Skany mózgu mogą jednak podważyć tę zależność.
Skany mózgu mogą wykazać, kiedy kłamiemy z egoistycznych pobudek

Praca naukowa zatytułowana Neural Representation in MPFC Reveals Hidden Selfish Motivation in White Lies, która ukazała się na łamach JNeurosci skupia się na aktywności kory przedczołowej organu umiejscowionego pod naszą czaszką. Autorzy badania dostarczyli wskazówek na temat tego, czy białe kłamstwa mogą mieć dość egoistyczne motywy.

Białe kłamstwa mogą przynosić korzyści obu stronom, ale ich rzeczywiste motywy są kodowane przez przyśrodkową korę przedczołową, zwaną skrótowo MPFC. Rzeczony obszar mózgu zajmuje się obliczaniem wartości różnych zachowań społecznych – niektóre podregiony koncentrują się na motywacjach wewnętrznych, podczas gdy inne – na zewnętrznych. Autorzy nowego badania w tej sprawie założyli, że wzorce aktywności w tych podregionach mogą unaocznić prawdziwe motywy kryjące się za białymi kłamstwami.

Skany mózgu umożliwiły naukowcom poznanie prawdziwego podłoża wypowiadanych kłamstw

Osoby, u których egoistyczna natura białych kłamstw była bardziej widoczna, cechowały się zwiększoną aktywnością VMPFC (kolor czerwony) i zwiększoną aktywnością RMPFC (kolor niebieski) przy kłamstwach altruistycznych. Pomocne w badaniu okazało się funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu, które umożliwiało pomiar aktywności MPFC uczestników eksperymentu.

Wygląda więc na to, że postęp technologiczny może umożliwiać coś, co kiedyś określilibyśmy mianem czytania w myślach. Oczywiście na obecną chwilę nie jest to zbyt kompaktowa metoda, ponieważ do wykonania obrazowania metodą rezonansu potrzeba rozbudowanego sprzętu. Badacze wykazali jednak, że da się poznać prawdziwą motywację naszych rozmówców, nawet jeśli wypowiadają oni kłamstwa.