Specyfikacja NVMe 2.0 ogłoszona. Jaka przyszłość czeka dyski?

Dzięki portowi M.2 oraz protokołowi NVMe weszliśmy w nową erę dysków półprzewodnikowych nawet na konsumenckim rynku. Poprawki i ulepszenia jednak ciągle trwają, co potwierdza ogłoszona właśnie specyfikacja NVMe 2.0
Zestawienie polecanych dysków SSD, dyski SSD, polecane dyski SSD
Zestawienie polecanych dysków SSD, dyski SSD, polecane dyski SSD

Na określenie Non-Volatile Memory Express (NVMe) z pewnością natknęliście się nie raz podczas poszukiwania dysku SSD współpracującego z magistralą PCIe. Takie jest też jego przeznaczenie, ponieważ NVME zostało opracowane ze względu na bottleneck, który wynikał z interfejsu SATA III i tamtejszego protokołu AHCI.

Czytaj też: NVIDIA DLSS na Linuxie? Narzędzie Proton firmy Valve to umożliwi

Dyski z NVMe wykorzystują linie PCIe, podczas gdy te z AHCI, bazują na magistralach SATA, oferując do 750 MB/s transferu. NVMe umożliwia już działanie zarówno z wykorzystaniem magistrali PCIe trzeciej (dwie lub cztery linie) z transferem 4000 MB/s i najnowszej, czwartej już generacji (do tej pory tylko z wykorzystaniem czterech linii) o transferze 8000 MB/s. Różnicę widać więc jak na dłoni i choć to interfejs PCIe zwykle jest w świetle “wydajnościowych reflektorów” protokół NVMe również jest w tej mieszańce szalenie ważny.

Oto specyfikacja NVMe 2.0 – co przyniesie nowy protokół, który ma być “rozszerzeniem limitów tehcnologii NVMe”?

Obecnie możemy kupić dyski SSD z protokołem NVMe w wersji 1.4 oraz pochodnych 1.4a oraz 1.4b, ale już teraz możemy poznać szczegóły co do stosunkowo odległego następcy, który to będzie napędzać rozwój dysków SSD. Specyfikacja NVMe 2.0 wspomina, że w tej wersji protokołu opracowanej przez firmę NVM Express Inc. przeprojektowano bibliotekę i zoptymalizowano szereg funkcji dla różnych segmentów rynku, a nawet wprowadzono kompatybilność dla dysków HDD.

Czytaj też: Niepokojące doniesienia o APU Ryzen 6000G. Integry RDNA2 bez Infinity Cache?

Początkowo NVMe 2.0 na dłuższy czas pozostanie czymś ekskluzywnym dla rynków profesjonalnych, ale z czasem z pewnością trafi również w nasze konsumenckie dłonie, choć nie wiadomo kiedy to nastąpi. Mamy wrażenie, że będzie z nimi tak, jak z pewnym czarodziejem – nie spóźni się, ani nie przybędzie za wcześnie, a w idealnym momencie, czyli kiedy rynek będzie w stanie go przyjąć. Jednak stare sprzęty nie będą aż tak poszkodowane, bo nośniki NVMe 2.0 zachowają wsteczną kompatybilność z poprzednimi wersjami protokołu.

Czytaj też: Google przygotował nam tanie Budsy. Oto Pixel Buds-A

Wśród najważniejszych funkcji NVMe 2.0 znalazły się te wpływające pozytywnie na kontrolę, czy wydajność, bo zamieniające m.in. zestaw poleceń KV (te umożliwiają aplikacjom bezpośrednią komunikację z dyskiem), które teraz zapewniają dostęp do danych na kontrolerze za pomocą klucza, a nie adresu bloku. Nie zabraknie też lepszego systemu aktualizacji firmware, mechanizmu kopiowania, a tą zdecydowanie najważniejszą nowością jest jednak obsługa dysków talerzowych (HDD) z planowanymi aktualizacjami funkcji, możliwościami zarządzania i innymi ulepszeniami wymaganymi do ich obsługi.