5G może pobić rekord. Raport sugeruje zdobycie nawet pół miliarda użytkowników

Firma Ericsson udostępniła raport, z którego wynika, że liczba mobilnych abonentów 5G przekroczy 580 milionów do końca 2021 roku. Co więcej, dziennie może ich przybywać nawet milion.
5G może pobić rekord. Raport sugeruje zdobycie nawet pół miliarda użytkowników

Tego typu informacje można znaleźć w 20. wydaniu Ericsson Mobility Report, którego lektura pozwala sądzić, jakoby technologia 5G pewnie kroczyła po tytuł najszybciej przyjętej w historii. Co więcej, prognozy sugerują, iż do końca 2026 roku osiągnie ona liczbę 3,5 mld abonentów i zasięg obejmujący 60% populacji całego świata.

Czytaj też: Najpopularniejsze smartfony z 5G w T-Mobile

Dość zaskakujący może wydać się fakt, że Europa pozostaje w tyle w kontekście wdrażania 5G. Stary Kontynent przegrywa pod tym względem między innymi z Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową, Japonią i rynkami krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC). Pomimo tego zastoju, eksperci przewidują, że 5G zdobędzie pierwszy miliard użytkowników o dwa lata szybciej, niż miało to miejsce w przypadku 4G-LTE.

Technologia 5G zdobędzie pierwszy miliard użytkowników o 2 lata szybciej niż 4G

Azja Północno-Wschodnia powinna odpowiadać za największy udział użytkowników 5G do roku 2026 – około 1,4 miliarda. W przypadku Ameryki Północnej i krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej ma natomiast występować największa penetracja 5G – ponieważ właśnie tam użytkownicy 5G będą stanowić kolejno 84% i 73% wszystkich abonentów usług mobilnych w regionie.

Czytaj też: Pozew o wstrzymanie sieci 5G zmiażdżony przez sąd

Raport sugeruje też dynamiczny rozwój technologii typu massive IoT, takich jak NB-IoT i Cat-M. Jak wynika z prognoz, na przestrzeni bieżącego roku wzrosną one o prawie 80%, osiągając poziom niemal 330 mln łączy. W 2026 roku technologie te powinny, zgodnie z prognozami, stanowić 46% wszystkich komórkowych połączeń IoT. Pewien udział w przyspieszonym procesie cyfryzacji miał rzecz jasna kryzys zdrowotny, z jakim zmagaliśmy się od początku 2020 roku.