Wydajność dziwacznej karty Radeon RX 6900 XT LC od Sapphire… ale AMD

Plotki i spekulacje wokół karty graficznej widocznej na zdjęciach sięgają tak naprawdę wielu miesięcy i nic dziwnego, bo ten teoretyczny model od Sapphire w postaci karty Radeon RX 6900 XT LC, wygląda aż za bardzo podobnie do RX 6900 XTX.
Wydajność dziwacznej karty Radeon RX 6900 XT LC od Sapphire, Radeon RX 6900 XT LC, test Radeon RX 6900 XT LC,
Wydajność dziwacznej karty Radeon RX 6900 XT LC od Sapphire, Radeon RX 6900 XT LC, test Radeon RX 6900 XT LC,

Wszystko rozbija się o do nigdy niewspomnianej oficjalnie przez AMD karty Radeon RX 6900 XTX oraz ponoć bezpośrednio związanego z nią rdzenia Navi 21 XTXH. Rdzeń się ostał, trafiając do topowych modeli Radeona RX 6900 ze znacznie wyższymi zegarami, a domniemane plany AMD na Radeona RX 6900 XTX, czyli na referencyjną kartę graficzną chłodzoną cieczą, dosłownie wyparowały.

Czytaj też: Zwiastun GeForce RTX 3090 Kudan od iGame. Flagowiec godny królów nadchodzi

Jednak ostatnio do sieci trafił model Radeon RX 6900 XT LC od Sapphire, który wygląda tak, jak mógłby zdecydowanie wyglądać referencyjny model specjalny od AMD. Ta firma zaliczyła już przygodę z wodnym chłodzeniem w swoich referencyjnych kartach (ostatni raz przy premierze RX Vega 64 Liquid Edition), a specjalnie wyselekcjonowany rdzeń Navi 21 XT miał zapewnić ewentualnemu Radeonowi RX 6900 XTX sens.

Radeon RX 6900 XT LC pokazał klasę w testach

Co poszło nie tak? Nie wiemy, ale wedle plotek odwołujących się zresztą do pogłosek, AMD porzuciło plany stworzenia swojego Radeona RX 6900 XTX, reagując zapewne na problemy z podażą modeli na rynku. Jego odpowiednik możemy jednak znaleźć we flagowych kartach pokroju Sapphire TOXIC Extreme, ASRock OC Formula, PowerColor Red Devil LC Ultimate czy ASUS ROG STRIX LC.

Czytaj też: Oto karty ASUS GeForce RTX 3070 LHR. Jak rozpoznać te modele?

Wróćmy jednak do dzisiejszego tematu, czyli testu karty Radeon RX 6900 XT LC. Jej osiągi opiewające na zegar Game na poziomie 2250 MHz i Boost na poziomie 2435 MHz łączą się z podbitymi możliwościami 16 GB pamięci GDDR6, których taktowanie wzrosło do 18,48 GB/s. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wspomnianych modeli wyposażonym w potrójny 8-pinowy system zasilania, ta wersja jest zasilana tylko przez dwa.

Czytaj też: Patent na procesory big.LITTLE AMD zdradza, że Intel zapoczątkuje zmiany

W ramach testów wykazano, że RX 6900 XT LC od Sapphire ma ewidentnie wydajniejszy procesor graficzny niż standardowy model XT chłodzony powietrzem. Średnio wykazywał 5-procentową przewagę nad zwyczajnym RX 6900 XT, przewyższając od czasu do czasu flagowego GeForce RTX 3090 w wydaniu HOF. Dokładne testy znajdziecie tutaj, a na kupienie tego modelu nie liczcie – najpewniej to karta ograniczona wyłącznie dla producentów w Chinach.