Sir Tim Berners-Lee, twórca World Wide Web, sprzedaje oryginalny kod jako NFT

Jak podaje BBC, twórca World Wide Web, Sir Tim Berners-Lee, wystawia na aukcję jako NFT oryginalny kod używany do tworzenia nowoczesnego Internetu.
Sir Tim Berners-Lee, twórca World Wide Web, sprzedaje oryginalny kod jako NFT
Sir Tim Berners-Lee, twórca World Wide Web, sprzedaje oryginalny kod jako NFT

NFT ( Non-fungible token) to unikalny zasób cyfrowy nie mający swojego odpowiednika. Każdy z takich tokenów ma unikalną wartość i nie można go kopiować ani przenosić bez zgody właściciela. Mogą to być pliki muzyczne, graficzne, wideo i wiele, wiele innych. Niedawno jako NFT sprzedano chociażby popularny filmik “Charlie bit my finger

Oryginalny kod używany do tworzenia nowoczesnego Internetu wystawiony na aukcję jako NFT

Czytaj też: Nowe laptopy MagicBook X Honora zadebiutowały

Sir Tim Berners-Lee postanowił wystawić na aukcję jako NFT blisko 10 000 linijek napisanego kodu. W skład „jedynej podpisanej kopi kodu pierwszej przeglądarki internetowej” wchodzą, jak podaje BBC:

“Oryginalne pliki ze znacznikami czasu” kodu źródłowego napisanego dla projektu, „animowana wizualizacja” tego kodu, list od Sir Tima o procesie tworzenia oraz „cyfrowy plakat” stworzonego przez niego kodu.

Czytaj też: Jak pamięci graficzne GDDR radzą sobie na rynku?

Dziwić może fakt, iż Sir Tim zdecydował się na taki krok, jako że do tej pory nie dążył do zarabiania na swoich rozwiązaniach, a nawet odmówił opatentowania stworzonych przez siebie rozwiązań pozbywając się wszelkich praw do nich. BBC podaje jednak, że dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne. Sprzedaż potrwa od 23 do 30 czerwca za pośrednictwem domu aukcyjnego Sotheby’s. Cena wywoławcza wynosi tysiąc dolarów. Są jacyś chętni?