Czy inne układy planetarne są zorganizowane podobnie jak nasz?

Jowisz i Saturn, czyli największe planety Układu Słonecznego, znajdują się na chłodnych, zewnętrznych obszarach. Mniejsze obiekty krążą natomiast znacznie bliżej centralnej gwiazdy. Naukowcy próbują dowiedzieć się, czy podobne konfiguracje mają miejsce na terenie innych układów.
Czy inne układy planetarne są zorganizowane podobnie jak nasz?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, astronomowie prowadzą program California Legacy Survey, który rozpoczął się ponad trzy dekady temu. Z zebranych w tym czasie danych wynika, że masywne planety mają tendencję do krążenia w odległości od 1 do 10 jednostek astronomicznych od swoich gwiazd. W większości przypadków będzie to oznaczało obecność “na przedmieściach”. Dla porównania, Ziemia jest oddalona od Słońca o 1 jednostkę astronomiczną, Jowisz o 5, a Saturn – o 9.

W Układzie Słonecznym znajdują się również planety, które są nieco mniejsze od Jowisza i Saturna, czyli Uran i Neptun, oddalone w jeszcze większym stopniu. Niestety, wiele programów poszukiwawczych nie bierze pod uwagę na tyle małych i odległych obiektów, które wchodziłyby w skład innych układów. Dokładne ustalenia w tej sprawie mają się ukazać na łamach The Astrophysical Journal Supplement.

Inne układy planetarne wydają się zorganizowane podobnie do naszego

Co ciekawe, pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku nie było wiadomo, czy planety krążące wokół innych gwiazd są ułożone w podobny sposób jak w Układzie Słonecznym. Wraz z upływem czasu i coraz to nowymi technikami badawczymi, okazało się, że w pobliżu gwiazd orbituje zaskakująco dużo egzoplanet określanych mianem gorących Jowiszów. Oczywiście tego typu obiekty są masywne i krążą blisko swoich gospodarzy, więc ich obserwacje są znacznie łatwiejsze, co może nieco zakrzywiać obraz ich powszechności.

California Legacy Survey, związany z obserwacjami 719 gwiazd podobnych do Słońca, miał stanowić rozwiązanie tego problemu. Projekt wykorzystuje trzy główne teleskopy, takie jak W. M. Keck Observatory na Hawajach oraz Shane i Automated Planet Finder wchodzące w skład Lick Observatory. Wokół badanych gwiazd odnaleziono 177 planet, a ich masy są niezwykle zróżnicowane i wynoszą od jednej setnej do 20-krotności masy Jowisza. Niestety, jak na razie naziemne teleskopy, którymi dysponują astronomowie, nie są wystarczająco czułe, aby wykryć planety o masie podobnej do ziemskiej.