Tuż przed naszymi teleskopami ukrywała się niezwykła gromada gwiazd

Najciemniej pod latarnią, mogliby powiedzieć naukowcy pod wodzą Ignacio Negueruela z Uniwersytetu Alicante, którzy natrafili na gromadę gwiazd ukrytą tuż przed naszymi oczami. Rzeczona struktura znajduje się stosunkowo blisko Układu Słonecznego.
Tuż przed naszymi teleskopami ukrywała się niezwykła gromada gwiazd

Gromada zwana Valparaíso 1, licząca około 75 milionów lat, w momencie powstania posiadała masę ok. 10 tysięcy razy większą od masy Słońca. Ustalenia na ten temat zostały opublikowane na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society i sugerują, że dystans dzielący tę gromadę od Ziemi wynosi zaledwie 7000 lat świetlnych. Kilka gwiazd wchodzących w jej skład jest na tyle jasnych, że można je dostrzec przez amatorski teleskop – a mimo to Valparaíso 1 przez długi czas pozostawała ukryta przed wzrokiem astronomów.

Zdaniem badaczy odkrycie jest niezwykle ważne, ponieważ stanowi dowód na istnienie masywnej gromady otwartej w średnim wieku. Jest to swego rodzaju brakujące ogniwo – grupa gwiazd, które narodziły się z tego samego obłoku molekularnego zawierającego gaz i pył. Wszystkie te obiekty są w podobnym wieku i mają niemal identyczny skład chemiczny, a także poruszają się wspólnie na terenie swojej galaktyki.

Astronomowie wcześniej natrafili na wiele młodszych gromad w wieku maksymalnie 25 milionów lat oraz kilka starszych, liczących miliardy lat. Z tego względu wydawało się, że powinna istnieć cała masa gromad “w średnim wieku”, wypełniających tę lukę. W tym przypadku przełomowe okazały się informacje zebrane przez satelitę Gaia, która spędziła ostatnich kilka lat na precyzyjnym mapowaniu Drogi Mlecznej w trójwymiarze.

Valparaíso 1 to gromada gwiazd w średnim wieku, swego rodzaju brakujące ogniwo

Posiadając te dane, zespół badawczy skorzystał następnie z innych teleskopów, aby określić właściwości obiektów tworzących gromadę na podstawie 1047 wykrytych gwiazd. Około 180 z nich okazało się gwiazdami ciągu głównego typu B, czyli bardzo gorącymi, o masach od 2 do 20 razy większych od masy Słońca. Z kolei okres ich życia wynosi od 10 do 100 milionów lat, co jest niezbyt imponującym wynikiem, ponieważ Słońce liczy około 4,6 miliarda lat. Większość z tych gwiazd to czerwone olbrzymy, czyli obiekty będące na jednym z końcowych etapów ewolucji, pojawiające się, gdy pokłady wodoru zaczynają się kończyć.