Wearables to przeszłość, nadchodzą inteligentne ubrania

Nadchodzi rewolucja! Przyszłe inteligentne ubrania z możliwością prania, zasilane przez WiFi, będą monitorować nasze zdrowie.
Inteligentna rękawica – takich rzeczy będzie coraz więcej

Inteligentna rękawica – takich rzeczy będzie coraz więcej

Inżynierowie z Uniwersytetu Purdue opracowali metodę przekształcania istniejących tkanin w urządzenia odporne na pranie. Te inteligentne ubrania są zasilane bezprzewodowo przez elastyczną, jedwabną cewkę przyszytą do tkaniny.

Inteligentne ubrania

W niedalekiej przyszłości wszystkie nasze ubrania będą inteligentne. Dzięki zminiaturyzowanym układom elektronicznym i czujnikom, te inteligentne ubrania będą przewyższać konwencjonalną odzież pasywną, co pozwoli na bezproblemową komunikację z telefonem, komputerem, samochodem i innymi urządzeniami.

Ta inteligentna odzież nie tylko sprawi, że będziemy bardziej produktywni, ale także sprawdzi stan naszego zdrowia, a nawet wezwie pomoc, jeśli ulegniemy wypadkowi. Na innowacje trzeba jeszcze poczekać, a produkcja tej inteligentnej odzieży jest dość trudna. Ubrania przecież muszą być regularnie prane, a elektronika tego nie lubi.

Inżynierowie z Uniwersytetu Purdue opracowali nową metodę natryskiwania/szycia, która pozwala przekształcić dowolne konwencjonalne elementy odzieży w bezbateryjne urządzenia, które można prać w pralce.

Powlekając inteligentne ubrania sprayem z wysoce hydrofobowymi molekułami, jesteśmy w stanie uczynić je odpornymi na wodę, olej i błoto. Te inteligentne ubrania są prawie niemożliwe do poplamienia i mogą być używane pod wodą i prane w konwencjonalnych pralkach bez uszkodzenia elementów elektronicznych wszytych na ich powierzchni.Ramses Martinez z Uniwersytetu Purdue

Pełen komfort

Sztywność typowych wodoodpornych ubrań i ich ograniczona przepuszczalność powietrza sprawiają, że po kilku godzinach noszenia czujemy się niekomfortowo.

Dzięki ultracienkiej powłoce nasze inteligentne ubrania pozostają tak samo elastyczne, rozciągliwe i oddychające jak zwykłe bawełniane koszulki.Ramses Martinez

W przeciwieństwie do popularnych wearables, inteligentne ubrania z Uniwersytetu Purdue nie wymagają baterii do zasilania. Zbierając energię z sieci WiFi lub fal radiowych w otoczeniu, ubrania są w stanie zasilać obwody wszyte na tkaninie.

Jednym z przykładów jest bezbateryjna rękawica, która podświetla opuszki palców za każdym razem, gdy użytkownik znajdzie się w pobliżu przewodu pod napięciem, aby ostrzec go przed możliwością porażenia prądem. Innym jest zminiaturyzowany system monitorowania pracy serca, wszyty w zmywalną opaskę, zdolny do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.

Takie urządzenia wearable, zasilane przez wszechobecne sygnały WiFi, sprawią, że nie będziemy myśleć o odzieży tylko jako o ubraniu, które utrzymuje nas w cieple, ale także jako o noszonych narzędziach zaprojektowanych, aby pomagać nam w codziennym życiu, monitorować nasze zdrowie i chronić nas przed wypadkami. Przewiduję, że inteligentne ubrania będą w stanie przekazywać informacje o postawie i ruchu użytkownika do aplikacji mobilnych, pozwalając maszynom zrozumieć ludzkie intencje bez potrzeby stosowania innych interfejsów, rozszerzając sposób, w jaki się komunikujemy.Ramses Martinez

Technologia ta może być wytwarzana w konwencjonalnych, wielkoskalowych zakładach krawieckich, które mają przyspieszyć rozwój i komercjalizację przyszłych inteligentnych ubrań.